Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Nová štúdia na skríning dedičných metabolických porúch je zbytočná

BRATISLAVA 8. júna – Nové vyšetrenie dedičných metabolických porúch (DMP) novorodencov, ktoré je v pôrodniciach dostupné od júna 2012, je výsledkom 18 mesačnej štúdie, ktorú s podporou štrukturálnych fondov EÚ realizoval Chemický ústav Prírodovedeckej fakulty (PriF) UK. Ústav preto nerozumie reakcii Skríningového centra novorodencov z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorý označil nové vyšetrenie za nie celkom humánne a etické a plánuje realizovať vlastnú štúdiu dedičných metabolických porúch.

„Očakávali sme skôr spoluprácu, nie očierňovanie. Štúdia, ktorú sme zrealizovali za peniaze EÚ je prakticky hotová, a treba ju preniesť do praxe. Presne to robíme a v tomto zmysle budú jej výsledky k dispozícii odbornej verejnosti. Časť z nich bola nedávno prezentovaná na dvoch odborných podujatiach. Robiť ďalšiu rovnakú štúdiu mi príde zbytočné plytvanie verejnými prostriedkami. Nezdá sa mi, že by v zdravotníctve boli peniaze nazvyš, “vyhlásil riaditeľ Chemického ústavu PriF UK a prorektor UK pre rozvoj RNDr. Ivan Ostrovský CSc..

Investície do štúdie predstavovali viac ako 500 tisíc EUR, pričom prevádzkové náklady na novorodenecký skríning MS tandemom budú predstavovať ďalších 600 tisíc EUR každý rok. Podľa Ostrovského nemôžu byť náklady, s ktorými počíta skríningové centrum v Banskej Bystrici, menšie.Za 18 mesiacov bolo v rámci štúdie na Chemickom ústave PriF UK vyšetrených takmer 4000 novorodencov a detí a zachytené 2 nové a potvrdené ďalšie 2 nové vážne prípady DMP. V uvedených štyroch prípadoch išlo o život ohrozujúce poruchy a v troch z nich došlo práve na základe včasného a rýchleho zistenia a potvrdenia poruchy v laboratóriu ELMA k úspešnej terapii na príslušnej klinike. Tieto deti sú dnes prakticky zdravé.

Ostrovský sa zároveň zásadne ohradil voči tvrdeniu riaditeľa DFNsP Banská Bystrica J. Noska, že nové vyšetrenia DMP sú „nie celkom etické a humánne“. Experimentálne laboratórium pre metabolomické analýzy (ELMA) totiž podľa jeho slov spolu s partnermi ponúka vo svete a v Európe úplne bežný model vyšetrenia DMP analýzou suchej kvapky krvi MS tandemom v súlade s príslušnými predpismi, praxou a etikou obvyklou pre tento typ analýzy. Laboratórium nestanovuje diagnózu, ale jeho výsledky slúžia lekárom ako rýchly a účinný nástroj na jej stanovenie.
„V prípade, kedy je lekárom indikovaná potreba vyšetrenia DMP, platí tieto náklady zdravotná poisťovňa. Zároveň je tu možnosť, že rodičia si takéto vyšetrenie novorodenca môžu objednať aj sami. Neviem, čo je na takejto pomoci deťom a rodinám, vykonávanej tak ako je obvyklá prax, neetické a nehumánne, “vyhlásil Ivan Ostrovský.

Partnerom ELMA pre praktické využitie štúdie DMP je spoločnosť Medirex, a.s., ktorá je lídrom v laboratórnej diagnostike. Medirex ponúkol nielen celoslovenskú infraštruktúru a logistiku, ale aj vlastný špičkový prístroj MS tandem v hodnote zhruba 400 tisíc eur.
„A v tom je pointa. Prístroj MS tandem, ktorý sme zakúpili z fondov EÚ a na ktorom sme zrealizovali štúdiu, nemôže byť používaný na iné ako vedecké ciele. A tak to aj zostane, pretože ELMA bude vo výskume pokračovať, aby sa rozsah diagnostiky mohol ďalej rozširovať. Druhý prístroj MS tandem, ktorý poskytuje Medirex, sa použije na aplikáciu do praxe. To je ideálny mix. Výskum aj praktické využitie sme zabezpečili bez jediného centu od daňového poplatníka!“ vyhlásil Ivan Ostrovský a dodal, že tento model sa ukazuje aj pre finančne slabé zdravotníctvo optimálny, vhodný aj pre ďalšie oblasti.

„Ako inak dostaneme v súčasnosti do nášho zdravotníctva nové a efektívne metódy? Nehovoriac o tom, že my sme povinní prepájať výskum s praxou. Ktorékoľvek subjekty, ktoré sú ochotné takto podporovať nielen výskum, ale aj zavádzanie nových metód do praxe, si musíme vážiť a vítať,“ povedal Ivan Ostrovský.

ELMA spolu s partnermi dnes predstavuje po technickej a ľudskej stránke absolútnu špičku v odbore a dokáže poskytovať služby v kvalite, akú dnes neposkytuje žiadne iné pracovisko na Slovensku. V extrémnych prípadoch dokáže napríklad zaslať príslušnému lekárovi výsledok analýzy do 2 až 4 hodín od doručenia vzorky. Táto rýchlosť už minimálne raz počas štúdie zachránila ľudský

Počas štúdie sa na pôde ELMA vytvoril špičkový tím odborníkov, ktorí sú nielen garantmi najvyššej kvality, ale majú aj všetky predpoklady pokračovať úspešne v ďalšom výskume. Členmi riešiteľského kolektívu sú okrem Ivana Ostrovského aj ďalší piati špičkoví odborníci z oblasti kombinovaných analytických techník a doktorandi PriF UK. Lekársku stránku štúdie garantujú v projekte takí odborníci, akými sú MUDr. J. Danko, CSc., dekan JLF UK v Martine, prof. MUDr. M. Zibolen, CSc., hlavný odborník pre neonatológiu MZ SR, prof. MUDr. P. Bánovčin, CSc., hlavný odborník pre pediatriu MZ SR, MUDr. Darina Behúlová, CSc., primárka oddelenia Klinickej biochémie DFNsP v Bratislave a vedúca Diagnostického centra DMP v Bratislave.

Laboratórium ELMA je už dnes prihlásené do cyklu kruhových testov medzinárodného systému akreditácie na účely diagnostiky DMP ERNDIM a do amerického systému DRC, ktorý meria mieru spoľahlivosti výsledkov MS tandemu pri diagnostike DMP.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Päť unikátnych gotických kostolov na Gemeri získa 500-tisíc eur na svoju obnovu Erózia vytvorila Kamennú izbu. V Šiatorskej Bukovinke sprístupnili novú turistickú lokalitu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.