Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Nová možnosť liečby pre pacientov s astmou

BRATISLAVA 4. novembra – K pacientom s astmou v strednej a východnej Európe prichádza nová možnosť liečby od spoločnosti Boehringer Ingelheim. Liek vo forme inhalačného roztoku s účinnou látkou tiotropiumbromid v inhalačnom systéme Respimat® predstavuje po piatich rokoch novú možnosť liečby(1), ktorá môže pacientom s astmou pomôcť účinnejšie zvládať ich ochorenie. Oficiálne uvedenie lieku v našom regióne sa konalo vo Viedni a zúčastnili sa ho lekári, médiá a mnohí poprední medicínski odborníci, ktorí vyzdvihli význam vývoja nových liekov v tejto terapeutickej oblasti.

Nekontrolovaná astma má riziká
Profesor Piotr Kuna, vedúci Oddelenia vnútornej medicíny, astmy a alergie v Barlicki University Hospital v poľskom Lodži, zdôraznil: „Súčasné možnosti liečby astmy často neprinášajú dostatočnú úľavu. Aj napriek užívaniu liekov trpí viac ako 40% astmatikov príznakmi ochorenia(2), medzi nimi aj pacienti so slabou či miernou astmou, teda nie len závažné prípady(3). “ Profesor Kuna pritom upozornil na riziká symptomatickej astmy, keďže zvyšuje riziko exacerbácií, ktoré si nezriedka vyžadujú návštevu lekárskej pohotovosti či hospitalizáciu(4, 5, 6), klesá kvalita života pacientov(7) a progresívne sa zhoršujú pľúcne funkcie. Tieto faktory potvrdzujú potrebu účinnejšieho riešenia pre manažment astmy a kontrolu príznakov ochorenia.

Profesor Eric Bateman, emeritný profesor respiračnej medicíny na Univerzite Kapského mesta a riaditeľ Pľúcneho inštitútu Univerzity Kapského mesta, uviedol, že aj podľa Globálnej iniciatívy pre astmu (Global Initiative for Asthma – GINA) je „dlhodobým cieľom liečby astmy dosiahnuť dobrú kontrolu príznakov a minimalizovať riziko exacerbácií v budúcnosti…“(8) Súčasná kontrola príznakov je podľa neho definovaná manažmentom symptómov a schopnosťou vykonávať bežné denné aktivity bez pocitu diskomfortu či potreby užiť záchranný úľavový liek(9). Dlhodobým cieľom je zabrániť zhoršovaniu ochorenia, ktoré sa prejavuje zhoršením príznakov alebo zvýšením počtu exacerbácií.

Nový liek prináša benefity
Výsledky nedávnej štúdie PrimoTinA- asthmaTM fázy III ukázali, že použitie lieku tiotropiumbromid v inhalačnom systéme Respimat® ako prídavnej liečby k udržiavacej terapii liekmi zo skupiny IKS/LABA pomáha dosiahnuť oba hlavné ciele liečby astmy. Štúdie dokázali, že u dospelých pacientov s astmou, ktorí pociťujú príznaky ochorenia aj napriek liečbe pomocou IKS alebo IKS/LABA, viedlo pridanie inhalačného roztoku lieku tiotropiumbromid v inhalačnom systéme Respimat® k zníženiu rizika závažných exacerbácií astmy o pätinu (21%)(10) a tiež počtu pacientov, ktorí prekonali závažné exacerbácie(10), k zníženiu rizika zhoršenia astmy asi o tretinu (31%)(10), ako aj oddialeniu času do prvej závažnej exacerbácie astmy asi o 2 mesiace (56 dní) a času do prvej epizódy zhoršenia astmy o viac ako 4 mesiace (134 dní)(10). Nový liek bol navyše účinný u symptomatických pacientov s astmou bez ohľadu na ich vek, alergie, fajčenie, či odpoveď na liečbu bronchodilatátormi(11).

Uvedenie inhalačného roztoku lieku tiotropiumbromid v inhalačnom systéme Respimat® na liečbu astmy nastolilo novú éru v liečbe tohto ochorenia v regióne strednej a východnej Európy i celosvetovo. Liek sa po mnohých prevratných výsledkoch štúdií v liečbe chronickej obštrukčnej choroby pľúc v poslednom desaťročí teraz stáva aj schválenou liečbou pre pacientov s astmou. Rozsiahle štúdie potvrdili, že zlepšuje výsledky u dospelých astmatikov, ktorí trpia príznakmi ochorenia aj napriek prebiehajúcej štandardnej liečbe.

Spoločnosť Boehringer Ingelheim má v oblasti respiračných ochorení viac ako 90-ročné skúsenosti a jej cieľom je prinášať pacientom a lekárom nové možnosti liečby. Tiotropiumbromid v inhalačnom systéme Respimat® môže pomôcť naplniť doteraz neuspokojené medicínske potreby v liečbe astmy.

Zdroje:
(1) electronic Medicines Compendium (eMC)
http://www.medicines.org.uk/emc/medicine/2317/SPC/Seretide+100,+250,+500+Accuhaler/
#AUTHDATE [accessed 10 July 2014]
(2) Bateman ED, Boushey HA, Bousquet J, et al; GOAL Investigators Group. Can guideline-defined asthma control be achieved? The Gaining Optimal Asthma ControL study. Am J Respir Crit Care Med. 2004;170 (8): 836-44.
(3) Rabe KF, et al. J Allergy Clin Immunol. 2004;114:40-47.
(4) Rabe KF, et al. Eur Respir J. 2000;16:802-807
(5) O’Byrne PM, et al. Am J Respir Crit Care Med. 2001;164(8 Pt 1)1392-1397.
(6) Pauwels RA, et al. Lancet. 2003;361:1071-1076.
(7) Guilbert TW, et al. J Asthma. 2011;48:126-132.
(8) Global Initiative for Asthma (GINA). Global Strategy for asthma management and prevention. Updated 2014:24
(9) Bateman ED, et al. J Allergy Clin Immunol . 2010;125(3):600-608.
(10) Kerstjens HAM, Engel M, Dahl R et al. Tiotropium in asthma poorly controlled with standard combination therapy. N Engl J Med 2012; 367 (13): 1198-1207
(11) Kerstjens HAM, Tashkin DP, Engel M et al. Tiotropium decreases the risk of exacerbations in patients with symptomatic asthma regardless of baseline characteristics. Am J Respir Crit Care Med 2013; 187: A4217

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Exkluzívna novinka v segmente online zábavy Nová štúdia KPMG: Nelegálny trh s cigaretami v EÚ ďalej rastie, v značnej miere je ťahaný falzifikátmi vo Francúzsku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.