Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Nová biologická liečba pomôže zabrániť opuchu sietnice oka

BRATISLAVA 25. septembra – Lekári očných kliník NeoVízia Bratislava a NeoVize Brno vykonali unikátny liečebný zákrok – podanie nového biologického prípravku na liečbu vitreomakulárnej trakcie. Nová liečba predstavuje obrovský pokrok v očnej medicíne a novú nádej pre pacientov, ktorých mohol donedávna zachrániť pred oslepnutím len chirurgický zákrok známy ako vitrektómia.

„Z medicínskeho hľadiska ide o obrovský krok vpred. Počas aplikácie liečime vážny stav ohrozenia sietnice pomocou enzýmov, ktoré sú vlastné nášmu telu. Pokiaľ vhodne diagnostikujeme a vyberieme pacienta, môžeme uňho znížiť či dokonca úplne odstrániť riziko následnej operácie,“ prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý podal enzymatickú liečbu ako prvý očný chirurg na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku.

Päťminútový zákrok
Podanie biologických enzýmov, ktoré už využívajú pacienti v USA a v Nemecku, si slovenský a český pacient kompletne hradí sám. Jedna injekcia vyjde takmer na 3.700 EUR. Ako prvý ho podstúpil slovenský pacient žijúci v Kanade, ktorý vyhľadal petržalskú súkromnú očnú kliniku s nádejou na zlepšenie diagnózy vitreomakulárnej trakcie. „Naše prvé podanie prípravku sa zaobišlo úplne bez komplikácií. Samotný zákrok trval približne päť minút, z toho podanie enzýmu iba 10 sekúnd,“ popisuje priebeh liečby očná chirurgička a primárka sesterskej Očnej kliniky NeoVize Brno, MUDr. Věra Kalandrová, ktorá sa zákroku zúčastnila.

200 pacientov ročne
„Vitreomakulárna trakcia je jedným z najvážnejších poškodení sietnice. Pred pol storočím, kedy sme nemali k dispozícii ani operačnú techniku s názvom vitrektómia, pacientovi ostávalo iba čakať na to, kým postupne oslepne. Dnes pribudla k manuálnemu zákroku nová nádej. Celá aplikácia je veľmi jednoduchá. Zákrok je pre pacienta bezbolestný a po krátkom odpočinku odchádza domov,“ dodáva MUDr. Piovarči. Už teraz na aplikáciu enzýmu okriplazmín čakajú ďalší kandidáti. Ročne by o novú biologickú liečbu mohlo prejaviť záujem okolo 200 pacientov.

Deformované videnie, problémy pri riadení auta
O čo vlastne pri vitreomakulárnej trakcii ide? Väčšinu vnútorného objemu oka vypĺňa gelovitá hmota s názvom sklovec. Vekom sa postupne zmršťuje a oddeľuje sa od sietnice, vnútornej vrstvy oka. Prirodzené odlučovanie sklovca začína okolo štyridsiateho roku života. Niekedy sa však môže stať, že sa sklovec od sietnice v mieste žltej škvrny (centrum najostrejšieho videnia človeka) úplne neoddelí, vtiahne ju dovnútra a postupne ju deformuje. Neodlúčený sklovec začína sietnicu neprirodzene ťahať a napínať.

„Tento ťah nazývame trakcia. Najnebezpečnejšia je v centre najostrejšieho videnia, v oblasti žltej škvrny, práve v tomto mieste môže spôsobiť opuch sietnice. U pacienta sa prejaví najčastejšie ako rozmazané videnie. Zrazu nedokáže zaostriť na konkrétny bod, začínajú sa mu deformovať pravidelné útvary na abstraktné tvary a trvale sa mu zhorší videnie.“ Stav komplikuje pacientovi bežné denné činnosti ako riadenie auta, čítanie či rozoznávanie ľudských tvárí. Vitreomakulárna trakcia môže viesť k nezvratnému poškodeniu sietnice.

USA, Nemecko, Slovensko
Jedinou možnosťou bola doteraz vitrektómia – operácia, pri ktorej chirurg odstráni sklovec a ošetrí sietnicu. Po odstránení príčin opuch na sietnici obyčajne zmizne. Enzým okriplazmín obsiahnutý v novom prípravku je veľmi podobný enzýmu plazmín, ktorý si ľudské telo vytvára samé. Pokiaľ ho má nedostatok, pacientovi je možné podať injekčne priamo do sklovca enzým okriplazmín. Nový prípravok od americkej spoločnosti Alcon pôsobí na väzby medzi sklovcom a sietnicou. Rozrušuje a rozpúšťa ich a tým umožňuje hladké oddelenie sklovca. Sedem až desať dní po podaní liečby ich enzým úspešne rozpustí.

„Okriplazmín nám dáva novú možnosť vitreomakulárnu trakciu opäť liečiť. Jeho aplikácia je omnoho šetrnejšia než operácia. Pre mnohých pacientov by to mohlo v budúcnosti znamenať, že by nemuseli podstúpiť vitrektómiu, teda úplné odstránenie sklovce. Pokrok v očnej chirurgii napreduje míľovými krokmi. Ako chirurgický tím oslavujeme každú novú metódu, ktorou môžeme pomôcť stále väčšiemu počtu pacientov.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Exkluzívna novinka v segmente online zábavy Nová štúdia KPMG: Nelegálny trh s cigaretami v EÚ ďalej rastie, v značnej miere je ťahaný falzifikátmi vo Francúzsku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.