Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

MZV: SR je pozorovateľom v klube portugalsky hovoriacich štátov

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Slovensko je od začiatku novembra prijaté za asociovaného pozorovateľa Spoločenstva portugalsky hovoriacich krajín (CPLP). Uvádza sa to na stránke rezortu diplomacie. Vláda záujem stať sa pozorovateľom medzinárodnej organizácie, ktorú založili v roku 1996, schválila 15. júna. Zo štatútu asociovaného pozorovateľa nevyplývajú pre Slovensko žiadne osobitné povinnosti ani členské príspevky. Dôvodom nášho záujmu o štatút pridruženého pozorovateľa bolo, že si uvedomujeme rastúci geopolitický a ekonomický význam lusofónnych krajín, keďže okrem celkovej váhy v svetovej ekonomike rastie aj váha týchto krajín na globálnom energetickom trhu, a to vzhľadom na bohaté náleziská ropy a zemného plynu.
Slovensko CPLP považuje za vhodnú platformu, keďže s výnimkou Portugalska a Brazílie nemá v ostatných členských krajinách zastupiteľský úrad. Najintenzívnejšie vzťahy máme s Portugalskom, zatiaľ čo Brazília je jedným z prioritných mimoeurópskych exportných teritórií. Pri rozvoji ekonomických vzťahov s lusofónnou Afrikou možno budovať na spolupráci s Angolou a Mozambikom, v ktorých bolo bývalé Československo aktívne prostredníctvom politických kontaktov, obchodno-ekonomickej, ale aj rozvojovej spolupráce. CPLP ponúka priestor na rozvoj a prehĺbenie ekonomickej a obchodnej spolupráce medzi SR a lusofónnymi krajinami, uvádza sa v dokumente z dielne MZV. Podľa rezortu diplomacie CPLP poskytuje aj príležitosť pre posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti kultúry, vzdelávania, vedy a výskumu hlavne s Portugalskom, Brazíliou a Angolou.
Spoločenstvo portugalsky hovoriacich krajín (CPLP) je medzivládna organizácia, ktorá vznikla v roku 1996 a v súčasnosti združuje deväť lusofónnych krajín. Nimi sú Portugalsko, Angola, Brazília, Guinea Bissau, Kapverdy, Mozambik, Rovníková Guinea, Svätý Tomáš a Princov Ostrov a Východný Timor. Ich hlavnými spájajúcimi prvkami sú okrem portugalského jazyka i historické a kultúrne dedičstvo, spoločenské a medziľudské vzťahy a spoločné hodnoty demokracie a rozvoja. Počet obyvateľov krajín CPLP presahuje 250 miliónov a spoločným HDP sa radí na šieste miesto na svete.

mt;lv

K téme

Zemetrasenie: Čo robiť, ak vašu obľúbenú destináciu zasiahne ničivý živel Vojna na Ukrajine a poistenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.