Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2014 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Cestou k nezávislému životu v komunite

BRATISLAVA 7. novembra – Centrum sociálnych služieb (ďalej CSS) Zátišie v Osadnom už druhý rok participuje na Národnom projekte Podpora procesu deinštitucionalizácie a transformácie systému sociálnych služieb, ktorý realizuje Implementačná agentúra pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia (IAZaSI). Všetci zamestnanci a obyvatelia sa v súčasnosti intenzívne pripravujú na to, aby opustili priestory budovy postavenej ešte v roku 1938. Pôvodne slúžila pre potreby pohraničnej stráže, no od roku 1961 až po dnes sa v nej prevádzkuje pobytové bývanie pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Systematické vzdelávanie a práca s celým tímom CSS by mala priniesť ovocie v podobe pripravenosti na začlenenie obyvateľov zariadenia do komunity v regióne. Každý z nás má možnosť bývať vo svojom, a tak by to malo byť aj v prípade človeka so špecifickými potrebami. Denné rutiny, problémy, starosti ale aj radosti a okamihy v kruhu blízkych by mali byť samozrejmosťou a nie výsadou „zdravých“.
Projekt možno nazvať ambicióznym, no predovšetkým ho treba pomenovať ako dlhodobú nevyhnutnosť pre naštartovanie zmien v sociálnej oblasti. Pobytové zariadenia, centralizované na jednom mieste, často na samotách pod lesom, síce v krásnom prostredí, no odrezané od civilizácie, už dávno v modernej Európe a vo svete nemajú miesto. Kaštiele a pamiatkové budovy, v ktorých sa zariadenia nachádzajú, by mali slúžiť iným účelom, ako vytváraniu ilúzie domova pre ich obyvateľov.
Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a iné dokumenty jasne deklarujú právo každého človeka na samostatný život v komunite. V Osadnom sa zamestnanci zariadenia snažia toto právo pretaviť aj do reality. Po úspešnom zavŕšení projektu by mali byť všetci – zamestnanci i obyvatelia pripravení opustiť starú a nevyhovujúcu budovu a presťahovať sa do svojho. Viesť čo možno najviac samostatný život s nevyhnutnou podporou v komunite bude mať možnosť väčšina z 56 klientov CSS Zátišie.
Na otázku, ako asi bude vyzerať bežný deň klienta po úspešnom ukončení projektu a umiestnení do komunity, odpovedá riaditeľ centra PaedDr. PhDr. Ján Šrenkel: „Ako bežný deň každého z nás. Tých najšikovnejších si viem predstaviť v pracovnom procese na čiastočný úväzok. Starostlivosť o každodenné bežné záležitosti – nákupy, udržiavanie poriadku a čistoty svojej domácnosti, samozrejme všetko za podpory kvalifikovaného odborne vyškoleného personálu s primeranou individuálnou mierou podpory.“

Kontakt:
Implementačná agentúra pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia, Špitálska 6, 814 55 Bratislava

Viac informácií poskytne:
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Tlačový odbor, e-mail: tlacove@employment.gov.sk

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.