Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2016 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVaR SR: Deti odobraté v Škótsku sú už doma

BRATISLAVA 22. júna – Slovákom žijúcim v Glasgove odobrala v apríli 2014 škótska sociálna služba štyri deti. Dôvodom z pohľadu tamojšej legislatívy bola aj v tomto prípade nedostatočná starostlivosť rodičov o ne. Súrodenci boli ihneď rozdelení do rôznych pestúnskych rodín. Po dvoch rokoch sú konečne doma na Slovensku.
Deväťročná Karin, sedemročný Kristián, šesťročný Ivan a päťročný Adrián sa už tešia zo vzájomnej prítomnosti. Do procesu navrátenia detí na Slovensko ešte v úvodnej fáze obratom vstúpilo Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, čo ocenila aj pracovníčka sociálnych služieb v Glasgowe Yvonne Kerr. „Ak by ste neboli vstúpili do komunikácie, tieto deti by boli nezvratne adoptované,“
Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže komunikovalo s partnermi v Glasgowe a žiadalo, aby sa deti vrátili domov, do biologickej rodiny. Po preverení starých rodičov žijúcich na Slovensku, ako aj osobnej účasti riaditeľky Andrey Císarovej v Glasgowe, sociálny úrad povolil návrat detí do SR.
„Centrum pri všetkých prípadoch upozorňuje jasne – iný kraj, iný mrav. V každej krajine platia iné zákony a tie treba rešpektovať. Rodičia týchto detí dôsledne postupovali podľa pokynov Centra a súrodenci sú naspäť,“ povedala Andrea Císarová.
Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže pod záštitou Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, pod ktoré inštitúcia patrí, realizoval do konca minulého roka projekt Iný kraj – Iný mrav, ktorým upozorňoval slovenských občanov na riziká súvisiace s vycestovaním do inej krajiny. Aj vzhľadom na zvyšujúce sa počty odoberaných slovenských detí MPSVR SR uvažuje o pokračovaní aktivít ochrany našich občanov v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom spravodlivosti SR, Ministerstvom školstva, vedy a výskumu a športu SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Neznalosť zákona, ako aj právnych pomerov našich občanov v zahraničí, totiž neospravedlňuje.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

di;mt

K téme

Poslanci schválili novelu Zákonníka práce. Posunie fungovanie odborov na úroveň 21. storočia Ako kompenzáciu vysokej inflácie vláda zvyšuje stravné a cestovné náhrady

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.