Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. septembra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Možnosti liečby bolesti v praxi neurológa

BRATISLAVA 4. septembra – Vašim odborom je neurológia, takže sa zaoberáte hlavne liečbou chorôb nervového systému. Do tejto oblasti iste patrí aj liečba bolesti. Ako často sa s touto problematikou u svojich pacientov zaoberáte, o aké diagnózy, respektíve choroby ide?
Neurológia je moderným medicínskym oborom, ktorý pokrýva širokú škálu ochorení centrálneho a periférneho nervového systému počnúc bolesťami hlavy, chrbtice, cievnymi, nádorovými, záchvatovými, ochoreniami, roztrúsenou sklerózou a sklerózou multiplex. S bolesťou sa denne stretávam najmä v ambulantnej časti neurologickej praxe.

K najčastejším ochoreniam, ktorých diagnostika a liečba si vyžaduje neurologickú starostlivosť patria nervovo-svalové ochorenie a nepochybne ochorenia chrbtice a miechových koreňov vznikajúce z rôznych príčin, ktorých spoločným menovateľom je najmä bolesť a obmedzenie pohyblivosti. V súčasnosti až 80 % populácie v produktívnom veku vyhľadá aspoň raz v živote pre bolesti chrbtice lekársku pomoc a musí byť následne liečená.

Ako vyzerá liečba bolesti u tých najčastejších ochorení, ktorých príčina je neurologická.
Bolesť je nepríjemný pocit alebo emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkanív. Bolesť možno charakterizovať napr. podľa lokalizácie, intenzity a kvality bolesti. Bolesť ovplyvňuje ale aj našu psychiku, môže vyvolávať úzkosť a viesť i k depresií. Mňa, ako lekára, zaujíma predovšetkým príčina bolesti a možnosť jej odstránenia. Liečba bolesti vyžaduje okrem klasickej liečby liekmi aj ďalšie nechirurgické (injekčné obstreky, rehabilitácia) a chirurgické liečebné metódy. Liečba bolesti si jednoznačne vyžaduje multidisciplinárny prístup.

Používate vo Vašej lekárskej praxi nejakú novinku, ktorej účinky Vás milo prekvapili? A pokiaľ áno, skúste nám viac priblížiť Vaše skúsenosti.
Áno. V poslednej dobe ma veľmi zaujala problematika tzv. fyziologickej regulačnej medicíny, ktorá predstavuje inovatívny terapeutický prístup liečby bolesti a poruchy funkcie pohybového aparátu. Je založená na súčasných poznatkoch molekulárnej fyziológie a príčin vzniku chorôb na jednotlivých systémoch (nervovom, hormonálnom a imunitnom).

V našom zariadení sme zaviedli injekčnú liečbu bolestivých stavov pohybového aparátu, predovšetkým chrbtice pomocou Guna-MD injekcií, ktoré obsahujú kolagén a pomocné látky prírodného pôvodu s veľmi dobrým účinkom a pozitívnou odozvou u pacientov. Túto liečbu možno považovať za úplne bezpečnú, dobre znášanú pacientmi a väčšinou vysoko účinnú. Nevýhodou je, že táto liečebná metóda nie je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Keď ste uviedol Guna-MD injekcie, máte nejaký konkrétny prípad, ktorý by ste mohol popísať?
Áno, rád by som uviedol v krátkosti prípad 49-ročného podnikateľa, u ktorého boli zhoršujúce sa dlhodobé bolesti v oblasti krížov spojené s výrazným obmedzením pohyblivosti a bolesťou. Tento nález obmedzoval vykonávať už i bežné denné aktivity a výrazne vplýval na psychiku pacienta, takže okrem bežnej protibolestivej, antireumatickej a inej liečby bolo nutné pridať antidepresíva. Zobrazovacie techniky ukázali viacúrovňové vyklenutia platničiek v krížovej oblasti a ich rôzne poškodenia. Príčinou bol spôsob života (počítač, auto) bez výraznejšej pohybovej aktivity, teda jednostranné dlhodobé preťažovanie chrbtice .

Po prvej 5-týždňovej kúre preparátom MD-Lumbar došlo k výraznému zlepšeniu pohyblivosti a bolesti v krížovej oblasti. Po druhej 5-týždňovej kúre sme mohli vysadiť už aj antidepresíva. Pacient je t.č. na udržiavacích dávkach MD injekcií, má navrhnutý individuálny rehabilitačný pohybový režim a je prakticky bez výraznejších ťažkostí.

To znie veľmi nádejne, že sa ukázala liečba bolestí, kde jednoznačne prevláda úžitok pre pacienta. Ako si to vysvetľujete?
U degeneratívnych a zápalových ochorení pohybového aparátu, teda aj chrbtice, dochádza k narušeniu integrity a degradácii kolagénových vlákien s následným vznikom porúch jeho funkcií a bolesti. Pri podpornej injekčnej liečbe bolestivých stavov chrbtice pomocou GUNA-MD injekcií, ktoré obsahujú kolagén a pomocné látky prírodného pôvodu sa kolagén umiestni do špecifických miest kde ho je nedostatok. Následne na to sa výrazne zlepší jeho kvalita a mikroštruktúra, pričom dochádza k postupnému ústupu bolesti .

Tato otázka súvisí s tou predchádzajúcou. Máte takých pacientov viac, ktorým ste aplikoval MD injekcie s dobrými výsledkami?
Metódu liečby MD preparátmi používame už od polovice roku 2011. Ošetrili sme veľa pacientov, kde dominovali ochorenia chrbtice. Môžem zodpovedne povedať, že približne u cca 20 % pacientov došlo k úplnému vymiznutiu bolesti a výraznému zlepšeniu hybnosti chrbtice, u 2/3 pacientov došlo k výraznejšiemu zlepšeniu pohyblivosti a bolesti. Treba poznamenať, že táto liečba bola súčasťou komplexnejšej, najmä rehabilitačnej liečby a úpravy pohybového režimu pacientov. Asi u 10 % pacientov sa stav nezmenil. U žiadneho pacienta nedošlo k zhoršeniu stavu.

Za rozhovor ďakuje odborná redakcia Edukafarm

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi Na Slovensko prišlo vlani viac ako dva milióny zahraničných návštevníkov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.