Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

MK SR: Zverejnili návrh o fonde pre kultúru národnostných menšín

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) – Vytvoriť verejnoprávnu inštitúciu, ktorá zabezpečí efektívnu podporu kultúrnych a vedeckých aktivít národnostných menšín je cieľom návrhu zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín na Slovensku. Návrh, ktorý zároveň novelizuje zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády Slovenskej republiky, pripravuje Ministerstvo kultúry (MK) SR na základe Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020. Ako sa uvádza v predbežnej informácii o pripravovanom návrhu zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín, „administratíva a rozhodovacie procesy fondu budú nezávislé od ústredných orgánov štátnej správy. Inštitúciu budú riadiť a o prideľovaní prostriedkov rozhodovať samotní zástupcovia zo všetkých národnostných menšín žijúcich na Slovensku“.
Navrhovaný systém financovania kultúrnych a vedeckých aktivít národnostných menšín čiastočne nahrádza súčasný dotačný systém Úradu vlády SR. Zároveň doplní existujúcu podporu financovania kultúry a umeleckých aktivít nezávislých subjektov, ktorá je v súčasnosti možná cez dve verejnoprávne inštitúcie, a to cez Audiovizuálny fond, zriadený na podporu a rozvoj audiovizuálnej kultúry a priemyslu, a Fond na podporu umenia, zameraný na podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu.
Ako ďalej v návrhu zverejnenom na právnom a informačnom portáli Slov-lex informuje MK SR, verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu posielaním návrhov a podnetov na adresu ministerstva: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Sekcia umenia a štátneho jazyka, Námestie SNP 33, 813 11 Bratislava, alebo na e-mail: susj@culture.gov.sk. Predbežná informácia sa dá pripomienkovať do stredy 9. novembra. Ministerstvo kultúry predpokladá, že pripomienkové konanie k návrhu samotného zákona sa začne 1. decembra.
Minister kultúry Marek Maďarič predpokladá, že Fond na podporu kultúry národnostných menšín by mohol začať najskôr v roku 2018 a mal by mať viac zdrojov, ako dostávajú menšiny na svoju kultúru v súčasnosti cez úrad vlády. Bližšie nechcel sumu konkretizovať, kým to neprediskutuje s ministrom financií. Maďarič sa k téme vyjadril 6. októbra na tlačovej besede Fondu na podporu umenia. Podľa medializovaných informácií by Fond na podporu kultúry národnostných menšín mal mať rozpočet osem miliónov eur. Splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Bukovszky považuje schválenie nového zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín za svoj hlavný cieľ. Pomocou fondu sa podľa Bukovszkého stabilizuje a odpolitizuje podpora národnostnej kultúry na Slovensku. Kultúra národnostných menšín patrila pod ministerstvo kultúry do roku 2010, následne prešla na úrad vlády.

mt;tm

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami GEFCO zverejnilo výsledky za rok 2020: Dobrý prevádzkový výkon a robustné finančné riadenie v hlboko zasiahnutej ekonomike

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.