Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87721_mickiewiczova3 676x350.jpg
3. mája 2018 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Mickiewiczova bude na deň uzavretá, oživí ju pouličný festival

BRATISLAVA 3. mája 2018 – Prvý pouličný festival na Mickiewiczovej ulici, ktorý sa bude konať 19. mája, nahradí nepríjemnú dopravu pestrým programom. Podujatie WhatCity? na Mickiewičke prinesie kultúrne zážitky, zábavu, objavovanie susedstva, ale aj diskusie o možnej premene tejto lokality priamo na ulici. Pripravujú ho v spolupráci s Dobrým trhom.

Mickiewiczova ulica ako príjemný mestský bulvár? Miestni obyvatelia a podnikatelia v spolupráci s ITB Development a so združením Punkt pripravujú podujatie WhatCity? na Mickiewičke, ktoré v sobotu 19. mája poprvýkrát umožní na Mickiewiczovej ulici príjemný peší pohyb hodný centrálnej mestskej ulice. O možnostiach premeny ulice budú diskutovať aj s odborníkmi. “S lokálnymi iniciatívami a expertmi z rôznych krajín otestujeme, ako by bolo možné zmeniť charakter jednej z najrušnejších a najneobľúbenejších bratislavských ulíc.” hovorí Barbara Zavarská z Punktu.

Využitie potenciálu ulice

Mickiewička, ako domáci bežne nazývajú Mickiewiczovu ulicu, tvorí prirodzené pešie pokračovanie korza Obchodnej ulice. Túto úlohu však nemôže plniť kvôli extrémne rušnej doprave. Krátkou, 300-metrovou ulicou denne prejde okolo päťtisíc áut, v dopravnej špičke je to vyše 800 áut za hodinu. Ulica slúži najmä ako tranzitná, až 90 percent dopravy tvoria automobily. Podľa štúdie ITB Development a občianskeho združenia Punkt sa Mickiewiczovej vyhýbajú deti a seniori, peší pohyb je všeobecne nepríjemný kvôli hustej doprave, nebezpečným prechodom, úzkym chodníkom a nekvalitným verejným priestorom.

Mickiewiczova zároveň nie je jediným miestom, ktoré sa trápi s problémami dopravného preťaženia. Iniciatíva Green Foundation, ktorá nedávno vypracovala participatívny prieskum Kollárovho námestia, rovnako indikovala, že jedným z kľúčových problémov je intenzívna doprava smerujúca z Mickiewiczovej. V oblasti medzi okrajom historického mesta a novým mestom zároveň nachádzame viacero iniciatív, ktoré volajú po upokojení dopravy a kvalitnejších verejných priestorov. Doprava bola aj jednou z tém stretnutia susedov na Mickiewiczovej.

„Táto časť mestského centra má ohromný potenciál. Situácia si žiada systematickú spoluprácu zo strany mesta. Aby sa jej lokálni politici venovali, musíme ukázať, ako by vyzeral výsledok a podporiť celospoločenský dopyt po zmene, ktorý sme v prieskume zmapovali“ hovorí Illah van Oijen z Punktu. Združenie sa prikláňa k dlhodobej vízii premeny celej štvrte. Aj keď sa centrum mesta zahusťuje, ulice nie sú prispôsobené na peší pohyb ani dopravu bicyklom. To sa odráža aj na slabom rozvoji lokálnej vybavenosti.

“Ulicou sme sa začali zaoberať pred tromi rokmi, podrobne sme ju zanalyzovali a vypracovali dopravnú štúdiu, z ktorej vyšli odporúčania k eliminácii a presmerovaniu tranzitnej dopravy, rozšíreniu priestoru pre chodcov a spomaleniu života na ulici. Radi by sme videli, ako sa dá pešo nerušene prejsť zo Starého mesta, cez Obchodnú, Mickiewiczovu, Trnavské mýto, Vajnorskú až ku Kuchajde cez krásny mestský bulvár plný kaviarní, reštaurácií, obchodov.” hovorí architekt a jeden z iniciátorov revitalizácie Mickiewiczovej ulice Tomáš Šebo (Architekti Šebo Lichý).

Hlavným cieľom je prepojenie Starého a Nového mesta, ktoré sú momentálne odrezané tranzitujúcimi automobilmi. Ako dodáva T. Šebo, premávka na Mickiewiczovej bola naposledy odstavená na jeseň 2017 počas rekonštrukcie električkovej trate na Špitálskej a doprava neskolabovala, práve naopak.

Podujatie WhatCity? na Mickiewičke priamo nadväzuje na úvodnú fázu návrhov študentov FA STU na jar 2017, ktorí sa venovali Mickiewiczovej ulici. Iniciatíve zveľadenia lokality sa venovali aj štúdie architektonických návrhov budovy Hurbanových kasární, ktorá je situovaná v spodnej časti Kollárovho námestia a na začiatku Mickiewiczovej ulice. Aj v týchto štúdiách je zrejmé, že prepojením rôznych urbanistických prvkov je možné vytvoriť jedinečný verejný priestor slúžiaci potrebám ľudí v čo možno najpríjemnejšej forme.

O ulici na ulici s pestrým programom na celý deň

Celodenný pouličný festival na Mickiewičke bude prepojený s odbornou konferenciou v netradičnom formáte rozhovorov jeden na jedného. Návštevníci budú mať šancu porozprávať sa s odborníkmi na mestskú správu, verejné priestory ale aj s obyvateľmi Mickiewiczovej. Pozvanie prijal napríklad hlavný architekt a viceprimátor mesta Ľubľana Janez Koželj, ktorý dokázal premeniť opustené centrum plné automobilov na destináciu atraktívnu pre miestnych aj turistov. Porozprávať sa budete môcť aj s Holanďankou Willemijn de Boer, ktorá má recept na nevyužívané budovy. Na Mickiewiczovu prídu aj experti na dopravu z Prahy a Budapešti, či jedného z najprogresívnejších českých miest, Litoměříc, zástupcovia nevidiacich, okolitých iniciatív alebo vedúci prevádzky FaxCopy na Mickiewiczovej. Diskusie pri stole budú môcť počúvať v slúchadlách aj ostatní návštevníci.

Namiesto rušnej dopravy sa Mickiewiczova zaplní stánkami susedských a neziskových organizácií, jedlom a posedením. Jedným z partnerov podujatia je Dobrý trh. Pripravený je aj minifutbalový turnaj, disco na kolieskových korčuliach, nebude chýbať stand-up comedy či koncerty.

Organizátor: Punkt | Hlavný partner: ITB Development | Hlavný programový partner: Dobrý trh | Hlavný partner workshopu: Green Foundation | Partneri: Hlavné mesto SR Bratislava, BSK, Green Foundation, Baumit, ISE s.r.o., Imagine Development, Translata, Bratislavská vodárenská spoločnosť, OLO, Nadácia ZSE, Goethe inštitút, Balassiho inštitút, The Embassy of Netherlands, České centrum, Slovinská ambasáda, Rakúske kultúrne fórum, Austria Trend Hotel, Hotel Arcus | Programoví partneri: Satori Stage, Slovenské národné múzeum, BKIS, Slovenské centrum dizajnu | Partner pre technické zabezpečenie: MT Agency | Hlavný mediálny partner: Startitup | Mediálni partneri: Denník N, Forbes, Agentúra SITA, Archinfo, Bratislava YIMBY

Viac o konferencii WhatCity? na webstránke www.whatcity.sk a na sociálnych sieťach Punkt o.z a ITB Development.

K téme

Nemusíte „len prežívať“, žite naplno ako sa len dá! Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.