Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. mája 2015 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Michal Suchoba o VRP: Mobilné aplikácie nie sú len hry

BRATISLAVA 12. mája – Taxikári, kaderníci, prevádzkovatelia fitness centier a napokon všetci zástupcovia širokého spektra malých podnikateľov, ponúkajúcich služby, majú dôvod na úsmev. Štát v rámci boja proti „daňovým skratkám“ umožní používať finančne omnoho menej nákladné zariadenie než bola doteraz elektronická registračná pokladnica (ERP). VRP (virtuálna registračná pokladnica) je mobilná aplikácia, ktorú podnikatelia vydávajúci menej než 1000 bločkov, budú môcť používať už v apríli.

Stačiť im na to bude obyčajný počítač, notebook či smartfón a, samozrejme, tlačiareň. Pôjde teda o akúsi „online pokladnicu“, ktorá ušetrí stovky eur a starostí. V apríli zaregistrovala Finančná správa SR viac než 15000 žiadostí o prístup do VRP, z čoho môžeme usúdiť, že ide o populárny krok a skutočne časom odbremení veľkú časť malých podnikateľov.

Michal Suchoba, angel investor, venujúci sa inováciam, hovorí o nevyhnutnosti využitia moderných technológií aj vo vzťahu štát vs. občan. „Technológie napredujú závratným tempom. Výkon aký vykonávali počítače s veľkosťou celej miestnosti, dnes bez problémov produkujú smartfóny, ktoré nosíme vo vreckách. Využiť ich len v zábavnom priemysle by bolo veľkou škodou, preto je len otázkou času, kedy sa množstvo byrokratických úkonov presunie do online prostredia a teoreticky vymiznú vo fyzickej podobe. Na to však bude treba aj výmena generácie. Dnes sú už malé deti „doma” pri práci s tabletmi či smartfónmi. Títo užívatelia onedlho zostarnú a bude pre nich úplne prirodzené voliť, podávať daňové priznanie či mať svoje lekárske záznamy v online podobe.”

Česi sa na nás vo výbere daní nechytajú

V roku 1993, po rozdelení spoločnej republiky, sa začali preteky Slovenska s Českom. Je mnoho odvetví, kde nás bratia Česi prekonávajú, no v rámci efektívneho výberu daní sú roky za nami. Tamojšie silné odbory odmietli novelu z dielne rezortu financií, ministra Andreja Babiša, týkajúcu sa povinnosti používania ERP pre živnostníkov, ktorých je za riekou Morava viac než 300-tisíc. Do platnosti tak vstúpi len povinnosť evidovať tržby prostredníctvom ERP pre väčšie subjekty. Aj tam sa však rozpráva o zavedení ERP a náš projekt sa im pozdáva.

„Daňové zaťaženie v našom regióne nie je práve najnižšie, preto logicky občania očakávajú od štátu aj istú úroveň komfortu, či povedzme, služieb. Keď medzi nich budú patriť aj mobilné aplikácie, ktoré budú dennodenne uľahčovať živom mnohým, či už podnikateľom alebo fyzickým osobám, bude to len a len prínosné,“ tvrdí Suchoba, ktorý sa venuje inováciam v komerčnej aj verejnej sfére a pôsobí aj ako investor v startupovom inkubátore RubixLab.

Bude nanajvýš zaujímavé sledovať prvé týždne a mesiace fungovania VRP. Dostali sa ku nám ohlasy užívateľov, že je to pre nich skutočne prijateľnejšia forma, než starý systém ERP, ktorý bol pre malých podnikateľov ponúkajúcim služby nepríjemnou záťažou.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

♯KtoPomozeSlovensku: Zdravotníci v nemocniciach melú z posledného, dodajme im spoločne energiu Bezkontaktné platby Mastercard sa budú dať realizovať na Slovensku už aj s náramkami Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.