Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. apríla 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Kramár so synom sa nechali vyšetriť v Nemocnici Malacky

BRATISLAVA 10. apríla – Podujatia VeľkoOČNÝ týždeň zdravia, počas ktorého mali všetci návštevníci Nemocnice Malacky rôzne očné vyšetrenia zadarmo, sa zúčastnili aj známe osobnosti. Aktivity nemocnice podporili herec a moderátor Maroš Kramár, sestry Zuzka a Iveta Haasové, šansoniérka Katka Feldeková, či náš úspešný bežecký lyžiar Martin Kapšo. Keďže časť vyšetrení bola zameraná na prepojenie zraku s cukrovkou, niektorí z nich prezradili, ako zvládajú život s touto trpkou „sladkou chorobou“. Kvalitná diagnostika ochorení oka dokáže odhaliť nielen možné zrakové chyby, ale aj rôzne iné diagnózy.

Okrem vysokého krvného tlaku, to je často napríklad cukrovka. Diabetická retinopatia, ochorenie sietnice súvisiace s cukrovkou, je dokonca aj vo svetovom meradle najčastejšou príčinou slepoty u diabetikov. Keďže sa nedá liečiť, len spomaliť, je dôležité, aby cukrovkári dodržiavali rady diabetológa a mali svoj cukor pod kontrolou. Riziko oslepnutia je u nich približne 10 až 20-krát vyššie ako u ne-cukrovkárov. Aj to je dôvod, prečo sa na ochorenie oka v kombinácii s cukrovkou špecializujú i v zmodernizovanom očnom centre Nemocnice Malacky.

Herečka a speváčka Zuzana Haasová netají, že s cukrovkou žije už 26 rokov, no nijako ju to neobmedzuje. „Vďaka nej sa liečim a som zdravá. Mám dieťa, partnera, rodinu, sestry, divadlo, kapelu a cukrovku ako bonus,“ dodáva so smiechom. Jej herecká a spevácka kolegyňa, šansoniérka, Katka Feldeková, je na tom opačne. Život so „sladkou chorobou“ vníma ako neustály boj, ktorý ju unavuje, otravuje a obťažuje od trinástich, teda takmer 26 rokov. „Okrem toho, že spievam, pracujem ako čašníčka v cukrárni. Je zlé, že zákazníkom vo výbere zákuskov nemôžem poradiť, pretože neviem, ako ktorý chutí,“ konštatuje a neveselo dodáva, že choroba jej dokonca prekazila životné plány, „chcela som byť parašutistka alebo pilotka v stíhačke, s týmto ochorením to však nebolo možné.“ Optimistickejšie nazerá na chorobu jej dcéra Anička, ktorá je hrdá na to, že svojej mame už niekoľkokrát zachránila život, keď do nej v rámci prvej pomoci „nasypala“ niekoľko vreciek cukru.

Pozitívne vníma cukrovku náš úspešný bežecký lyžiar, ktorý s ňou dokonca získal titul majstra Slovenska v lyžiarskom šprinte. „Diagnostikovali mi ju na sústredení v Taliansku, bol som unavený, smädný, hladný a rapídne som schudol asi 10 kg. Bál som sa, že budem slabý, že to bude niečo vážnejšie, „našťastie“ to bola cukrovka, takže som sa mohol vrátiť k športu. Odkedy o nej viem, výkonnostne stúpam, takže cukrovka mi vlastne pomáha,“ hovorí s úsmevom.

Maroša Kramára cukrovka ani iné choroby netrápia, s radosťou preto skonštatoval, že lekárov nemusí navštevovať, len ich hrá. „Cením si, že mi zdravie doteraz slúži. Na druhej strane som rád, že medicína, diagnostika a technológie pokročili natoľko, že mnohé choroby sa dajú úspešne vyliečiť alebo sa s nimi dá komfortne žiť.“ V rámci ponuky očných vyšetrení počas Týždňa zdravia však išiel príkladom a spolu s najmladším synom Markom absolvovali okrem iného aj skríning očného pozadia.

Cieľom osvetového podujatia Týždeň zdravia, ktoré Nemocnica Malacky pripravila už po štvrtýkrát, je zdôrazniť význam prevencie a potreby preventívnych vyšetrení. Tento rok boli pod drobnohľadom oči, okrem širokej palety očných vyšetrení mali návštevníci možnosť vyskúšať si netradičné pomôcky uľahčujúce život so slabým zrakom alebo rôzne špeciálne okuliare simulujúce očné ochorenia.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zdena Studenková: „Som naozaj dobrá kuchárka. Presvedčte sa!“ Žijeme v zlých, prašivých časoch. Toto je Karneval krýs

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.