Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Jód a neplodnosť

BRATISLAVA 23. apríla – V súčasnej dobe sa stále viac tlačí do popredia otázka a či možno problém neplodnosti. Nezdravý životný štýl, stres, alkohol, fajčenie, sedavé zamestnanie, málo pohybu. To sú len niektoré príklady, ktoré negatívne vplývajú na zdravie muža, či ženy v reprodukčnom veku. Je však mnoho dôvodov a príčin, prečo majú páry problém počať potomstvo. Dnešný trend ukazuje, že plánovanie rodičovstva odkladajú páry na neskoršie obdobie(priemerný vek ženy je medzi 28-30 rokov). Zabúdajú však, že práve vek u ženy zohráva veľmi dôležitú úlohu. A čo muži? K otázke otcovstva sa dostávajú až po naplnení a dosiahnutí spoločenského statusu, vlastného bývania, či iných, pre nich dôležitých vecí.

Pozrime sa ale na problém aj z inej strany. Čoraz častejšie sa hovorí o mužskej neplodnosti ako javu, ktorý začína prevládať nad ženský faktorom neplodnosti. Veď len v priebehu niekoľkých rokov došlo k výraznému poklesu počtu spermií u mužov, na čo zareagovala aj svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a korigovala normy. Dnes platí stav, že normálny počet spermií v ejakuláte je 15 mil (pred 20 rokmi to bolo 50 mil). Čo zapríčinilo tento stav?

Vedci z Hokkaido Univerzity v Japonsku sa zaoberali touto otázkou vo vzťahu k jódovému deficitu. Porovnávali krajiny, v ktorých je (resp. bol) nedostatok jódu a krajiny, kde jód bol prirodzenou súčasťou stravy (prímorské krajiny). V štúdii zistili, že v USA a v niektorých krajinách Európy, kde nebolo dostatočné množstvo jódu v potrave, výrazne klesal počet spermií. Naproti tomu, v priebehu posledných 25 rokov počet spermií u japonských mužov sa nezmenil. Vyslovili teda hypotézu, že počet spermií v ejakuláte môže priamo súvisieť s množstvom prijímaného jódu. Krajiny, ktoré majú dostatok jódu nezaznamenali pokles počtu spermií. Je teda na mieste potreba dodávania jódu do potravy. Existuje mnoho spôsobov ako – konzumáciou rýb, darov mora, alebo prijímať jód vo forme výživových doplnkov.

Svetová organizácia pre riešenie nedostatku jódu (ICCIDD) vydala stanovisko, v ktorom potvrdila, že JODIS® koncentrát môže ako vhodný výživový doplnok vyriešiť problém nedostatku jódu v populácii. Viac informácii nájdete na www.jodis.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Maca peruánska – účinky a skúsenosti. Prášok má jednoduché dávkovanie Chcete zdravé bábätko? Zvýšte príjem jódu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.