Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103531_franta foto 2 676x451.jpg
12. februára 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Jakub Prachař o filme Franta mimozemšťan: Ide o jednu z mojich najživotnejších rolí (rozhovor)

12.2.2024 – Obľúbený český herec Jakub Prachař sa najnovšie predstaví v hlavnej dvojrole v novej komédii Rudolfa Havlíka s názvom Franta mimozemšťan. V rozhovore prezradil, na čo sa môžu diváci tešiť a tiež niekoľko zaujímavostí z natáčania tohto filmu.

Máte za sebou už viacero úspešných projektov? Čo si myslíte, že diváci najviac oceňujú na vašom prístupe k humoru?

Neviem presne, čo diváci oceňujú, ale osobne si myslím, že je dôležité zabaviť nielen ich, ale aj seba. Keď človek sám seba rozosmeje a baví, potom to môže preniesť na diváka. Kvalitný humor pozná český a slovenský divák, a snažím sa vytvárať obsah, ktorý ich pobaví.
Príprava na dvojitú rolu nie je jednoduchá, ale paradoxne ma bavila.

Franta mimozemšťan je váš nový projekt, kde sa humor kombinuje so sci-fi prvkami. Ako ste pristupovali k tomu, aby ste zachovali rovnováhu medzi komédiou a sci-fi? Čo môžeme očakávať od tohto filmu?

Franta mimozemšťan je film, ktorý chce nielen pobaviť divákov, ale aj sa ich dotknúť a vyvolať jemné zamyslenie. Kombinovať komédiu a sci-fi nie je ľahká úloha, ale verím, že sme dosiahli perfektnú rovnováhu medzi oboma žánrami. Film je ako výborný guláš s pridaním trošky halušiek – dostáva určitú kvalitu.

Ako ste sa pripravovali na dvojitú rolu vo filme? Bolo pre vás náročné prekonať výzvy spojené s hraním dvoch odlišných postáv?

Príprava na dvojitú rolu nie je jednoduchá, ale paradoxne ma bavila. Hranie dvoch postáv môže byť výzva, ale keď sa človek venuje práci na každej postave individuálne a nastaví hranice, dá sa to zvládnuť. Mám rád výzvy a myslím si, že ide o jednu z mojich najživotnejších rolí.

Príbeh Franta mimozemšťan sa odohráva v malej moravskej dedine. Ako sa táto lokálna atmosféra prejavila vo vašej hereckej práci a aké boli vaše skúsenosti z natáčania na rôznych miestach v Čechách a na Slovensku?

Natáčali sme v stredných Čechách, simulujúc moravskú atmosféru. Myslím si, že sme úspešne zachytili krásnu atmosféru moravskej dediny, a som rád, že je film situovaný na Morave. Táto lokalita pridáva filmu špeciálny kúsok autenticity a zázraku.

Franta zažíva zmenu v správaní. Ako ste pristupovali k vykresleniu tejto transformácie a ako ste si užívali hranie postavy, ktorá sa dostáva do nečakaných situácií?

S Terezou Vodičkovou sme spolupracovali na nastavení hraníc a vykreslení tejto transformácie. Franta je postava, ktorá sa dostáva do nečakaných situácií, a bolo zábavné a náročné zároveň pracovať na tejto dvojitej postave. Hranice sme museli nastaviť tak, aby bolo pre divákov aj hercov jasné, čo sa deje, a myslím si, že sa nám to podarilo nadštandardne.
Humor je niečo, čo sa môže líšiť, ale podľa mňa máme podobný pohľad na humor ako Angličania.

Aký bol váš prvý dojem po prečítaní scenára a ako vnímate tému mimozemšťanov v kontexte komédie?

Scenár ma okamžite zaujal, a téma mimozemšťanov v komédii mi prišla fascinujúca. Už od detstva som bol fascinovaný knihami o mimozemšťanoch, a pre mňa je to téma plná zázrakov. Myslím si, že medzi nami mimozemšťania už dávno žijú, a možno sa to dozvieme ešte počas nášho života.

Čo by ste povedali, že je najväčšou výzvou pri vytváraní situácií, ktoré divákom prinesú smiech, ale zároveň sa držia v rámci sci-fi žánru?

Najväčšou výzvou je udržať konzistenciu postáv a ich správania v rámci príbehu. Musíte byť schopný kombinovať inteligenciu s humorom a udržiavať konzistentné postavy, aby vznikol kvalitný film. Je to o ukorigovaní svojej inteligencie a nájsť správnu rovnováhu.

Ako popisujete svoj pracovný vzťah s režisérom Rudolfom Havlíkom a čo si myslíte, že vám prináša ako hercovi?

Rudolf Havlík ma fascinuje svojím prístupom k práci. Myslím si, že je to kvalitný režisér a pracovať s ním je potešením. Jeho vedenie a podpora sú pre mňa veľkým prínosom ako hercovi.

Existuje niečo v českých a slovenských filmoch, čo by ste považovali za typicky české alebo slovenské v prístupe ku komédii?

Humor je niečo, čo sa môže líšiť, ale podľa mňa máme podobný pohľad na humor ako Angličania. Ľudia majú radi rôzne druhy humoru, a je to vec vkusu a kontextu doby. Jazyk a kultúra môžu ovplyvniť humor, ale základný princíp zábavy je univerzálny.

Spájate rôzne postavy a príbehy vo filme. Aká bola najzábavnejšia alebo najnáročnejšia scéna pre vás počas natáčania tohto filmu?

Jednou z najzábavnejších scén bolo nahrávanie milostnej predohry medzi Frantom mimozemšťanom a jeho pozemskou manželkou. Bolo to zábavné a náročné zároveň, ale myslím si, že sme dosiahli výborný výsledok, a táto scéna je dôležitá pre vývoj postavy.

Informačný servis

K téme

Enterprise Investors predávajú podiel v JNT Group Jiřina Bohdalová si ma vygúglila a vraj som hezkej prevít, tvrdí Jaro Slávik

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.