Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA: Vyzýva na zmenu pomeru odvodov v prospech prvého piliera

BRATISLAVA 15. mája – Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív vyzýva ministra Jána Richtera na zmenu pomeru odvodov v prospech prvého piliera. Pri nábehu na druhý, kapitalizačný pilier sa nedostatočne namodelovala potreba finančných prostriedkov na transformačné náklady dôchodkovej reformy. Zdroje z privatizácie SPP v rozsahu cca 65 mld.Sk, kryli zavedenie kapitalizačného piliera v rozsahu cca 3 – 3,5% odvodov na obdobie maximálne 15 rokov pri predpokladanom počte 700 tisíc sporiteľov. V skutočnosti sa však v roku 2004 rozhodlo o 9 % pomere odvodov pri 1,5 milióna sporiteľoch bez navýšenia zdrojov na transformáciu. Odvtedy chýbajú tieto zdroje Sociálnej poisťovni. Na plynulé riešenie reformy dôchodkového systému, ako ho vláda a parlament v roku 2004 pripravili, bude treba transformačné náklady na úrovni minimálne 25 mld eur. Ide o významný finančný záväzok, prevedený na mladšiu generáciu, ktorý bude spôsobovať verejným financiám problém pri dodržiavaní stanovených kritérií rozpočtových deficitov.
IVRA preto žiada ministra Jána Richtera o urýchlenú analýzu dopadov zmeny pomeru medzi prvým a druhým – kapitalizačným pilierom najmä s ohľadom na výšku súčasných dôchodkov. Na základe zmeny zákona o sociálnych službách sa zvýšila participácia dôchodcov a ZŤP na financovanie týchto služieb na úroveň minimálne 50% ekonomicky oprávnených nákladov. IVRA spoločne s Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb zbiera údaje o výške dôchodkov od prijímateľov sociálnych služieb – dôchodcov a ZŤP priamo v zariadeniach. Ako zo zatiaľ zozbieraných údajov vyplýva, je 54% dôchodkov pod hranicou 320 eur, avšak sú aj dôchodky na úrovni 97,20 eur. Horšia situácia ohľadne výšky dôchodkov je pritom najmä v prešovskom a košickom kraji. Na viac ako 95% prijímateľov sa podľa zozbieraných údajov vzťahuje tzv. ochrana príjmu. Podľa zozbieraných údajov zaplatí prijímateľ za lieky a zdravotné pomôcky 14,94 eur mesačne a to zo sumy 37,90 eur, ktorá mu ostáva ako ochrana príjmu (20% životného minima). Nízka výška dôchodkov a neprimerane vysoká výška platieb sú preto časovanými bombami pre verejných zriaďovateľov – mestá, obce a VÚC, ktoré takto budú musieť financie požadovať od rodinných príslušníkov a rodiny prijímateľov sa tak môžu dostávať do stavu hmotnej núdze. Preto IVRA požaduje prehodnotenie nielen výšky platieb vzhľadom na ekonomicky oprávnené náklady, ale aj zmenu dôchodkového systému v prospech prvého piliera a okamžité zvyšovanie dôchodkov s ohľadom na zvyšujúce sa životné náklady, ceny potravín, energií, liekov a zdravotníckych pomôcok.

za IVRA Martin Halás

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.