Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. septembra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IVRA k dnešnej tripartite o minimálnej mzde

BRATISLAVA 23. septembra – Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív považuje návrh MPSVaR na zvýšenie minimálnej mzdy iba o 4,2 %, teda o 14,3 eura na 352 eur za návrh, ktorý nereflektuje realitu pracujúcej chudoby na Slovensku. Po odpočítaní daní a odvodov ostane pracujúcemu človeku iba 305 eur mesačne. Oficiálna hranica chudoby podľa EÚ SILC na tento rok 2013 je pritom 346 eur čo je o 41 eur viac. Návrh minimálnej mzdy na úrovni 352 eur sa pritom týka až budúceho roku 2014. Hranica chudoby medziročne v rokoch 2011 a 2012 narástla o 31 eur, keď sa zvýšila z 315 eur v roku 2011 na 346 eur v roku 2012.
Už v súčasnosti takto pracuje 300 tisíc zamestnancov za mzdu, ktorá je po odpočítaní daní a odvodov nižšia ako hranica chudoby. Sú to všetci zamestnanci pracujúci za hrubú mzdu nižšiu ako 410 eur. V mzdovom pásme od 350 eur do 410 eur, teda v pásme, ktoré ako 352 eur navrhuje ako minimálnu mzdu pre rok 2014 MPSVaR a 410 eur ako hranicou hrubého príjmu, z ktorého po odpočítaní zostane príjem na hranici chudoby 346 eur mesačne pritom pracuje viac ako 140 tisíc zamestnaných ľudí, teda viac ako 6% všetkých zamestnaných mužov a žien. Z toho je viac ako 64 tisíc mužov, čo je 5% z celkového počtu zamestnaných mužov a viac 76 tisíc žien, čo je 7% z celkového počtu zamestnaných žien. Za hrubú mzdu do 350 eur mesačne v súčasnosti pracuje viac ako 160 tisíc zamestnaných, čo je 7% zo všetkých zamestnaných, z toho viac ako 73 tisíc mužov, čo je 5,6% z celkového počtu zamestnaných mužov a viac 87 tisíc žien, čo je 8,5% z celkového počtu zamestnaných žien.
IVRA zároveň pripomína, že podľa súčasného pomeru medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom by mal takýto zamestnanec pracujúci za minimálnu mzdu podľa návrhu MPSVaR vo výške 352 eur starobný dôchodok vo výške 162 eur mesačne. Pri výške minimálnej mzdy 410 eur, ako hranicou hrubého príjmu, z ktorého po odpočítaní zostane príjem na hranici chudoby 346 eur mesačne by podľa tohto pomeru predstavoval mesačný starobný dôchodok 189 eur. IVRA zároveň pripomína, že podľa tohto pomeru medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom tento rok narástol na úroveň viac ako 55% počet zo všetkých 2,3 milióna zamestnaných Slovákov, ktorých príjem 750 eur a menej mesačne nebude po odchode do dôchodku vyšší ako hranica chudoby 346 eur mesačne. Z tohto počtu je až 660 tisíc zamestnaných žien. IVRA upozorňuje, že práve nízke mzdy pritom generujú do budúcnosti ďalšie dôchodky pod hranicou chudoby. Chudoba na dôchodku čaká aj dlhodobo nezamestnaných a živnostníkov, ktorí si odvádzajú minimálne odvody.
Príjmy pod hranicou chudoby má aktuálne aj 38% seniorov a viac ako 82% zdravotne ťažko postihnutých občanov.

Za Inštitút pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív Martin Halás

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

IVRA: Hrozivá situácia starodôchodcov s príjmami pod hranicou chudoby IVRA: Systém valorizácie dôchodkov poškodzuje seniorov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.