Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Inovatívna liečba kĺbov v ambulancii praktického lekára

BRATISLAVA 8. januára – Hovoríme s MUDr. Miroslavou Samuelovou z ambulancie praktického lekára pre dospelých z Nitry.

Pani doktorka, ako všeobecná lekárka vo svojej praxi určite riešite celú škálu ochorení, medzi ktorými sú aj rôzne ochorenia kĺbov. Tieto stavy bývajú často spojené s bolesťou, ktoré pacienta značne obmedzujú v pracovných činnostiach, ale často krát mu nedajú ani spať a celkovo negatívne ovplyvňujú kvalitu jeho života. Pri akých ochoreniach pacientovi viete pomôcť vy sama, a ktoré stavy posielate k špecialistom?
Myslím, že ochorenia pohybového systému sú hlavne civilizačnými ochoreniami. Vo veľkej miere závisí od konkrétneho človeka, čo je ochotný sám pre seba spraviť. Či je ochotný schudnúť, cvičiť, rozumnejšie sa stravovať….
To, čo je konkrétny človek ochotný spraviť sám pre seba, je základom, od ktorého sa môžu odraziť všetci, ktorí mu majú pomáhať. Podľa toho mu buď poradím cvičenie, šikovného fyzioterapeuta, poučím ho o metabolizme a jeho vplyve na pohybový systém, alebo mu predpíšem analgetiká, myorelaxanciá….
Celkovo som rada, keď sú moji klienti čo najlepšie zdiagnostikovaní, a preto vítam, keď navštívia aj ortopéda, neurológa, prípadne iného špecialistu. Dosť často sa vrátia ku mne, minimálne kvôli „pretlmočeniu “ odborného nálezu do „ľudskej reči“.

Ste známa tým, že hľadáte stále nové možnosti, ako pomôcť svojim pacientom. Zaujala Vás v poslednej dobe nejaká nová liečebná metóda určená na liečbu bolesti pohybového aparátu, ktorú používate aj vy ako všeobecný lekár vo svojej praxi ?
Asi trištvrte roka používam v praxi MD injekčné prípravky. Po prečítaní článku v odbornom periodiku ma najskôr zaujalo ich zloženie. Preto som sa potešila možnosti zúčastniť sa workshopu s profesorom MUDr. Leonellom Milanim, ktorý sa konal v Bratislave a v Košiciach predminulý rok v novembri. Tento workshop so zaujímavou prednáškou a praktickými ukážkami ešte viac povzbudil môj záujem. Potom som sa rozhodla aplikovať MD-injekcie na mojich pacientoch. Po prvých aplikáciách som sa aj ja osobne presvedčila, že táto nová metóda liečby bolesti pohybového aparátu je účinná a efektívna. MD injekcie s kolagénom a látkami prírodného pôvodu predstavujú inovatívny terapeutický prístup liečby bolesti pohybového aparátu. Sú vhodné pri všetkých degeneratívnych ochoreniach kĺbov ako sú artrózy, ale aj pri reumatologických ochoreniach kĺbov. V neposlednom rade pomáhajú tiež pri problémoch vzniknutých zo zlého držania tela, čo je dnes veľmi rozšírené v dôsledku dlhého sedenia za počítačmi.
stejšie sú to bolesti chrbtice v krčnej a driekovej oblasti.

Táto moja otázka bude súvisieť s tou predchádzajúcou. Máte aj nejaké praktické skúsenosti a prípady, v ktorých liečba s MD injekciami Vás prekvapila a bola naozaj benefitom pre pacienta? Môžete nám ich aj bližšie priblížiť ?
Napríklad ma veľmi príjemne prekvapila účinnosť MD prípravkov pri deformujúcej artróze drobných kĺbov ruky. Začiatkom jari som ich použila u dvoch dám v najlepšom veku, ktoré sa veľmi tešili na svoju záhradku. Len ich trápilo, že pri veľkých deformitách kĺbov nebudú môcť vytrhávať drobné burinky a držať motyčku v ruke. A po mesačnej intenzívnej liečbe si už mohli samé pozapínať gombíčky na rukávoch a zaviazať šnúrky na topánkach, ale aj tie priesady zvládli vysadiť. Nielenže sa zlepšila hybnosť, ale aj viditeľné deformity sa zmenšili. Upozornila som ich pri rozlúčke, aby to s tou prácou nepreháňali a že stav na jeseň zhodnotíme. Veľmi príjemné výsledky máme aj pri problémoch s krčnou chrbticou, jazvami… Ošetrovali sme týmito injekciami mladú ženu, ktorá mala po komplikovanej zlomenine členka, početných operáciách a dlhotrvajúcej infekcii veľkú sťahujúcu a bolestivú jazvu , ktorá tiež prispievala k obmedzeniu hybnosti v kĺbe. Po liečbe sa jazva uvoľnila, hybnosť
členka sa zlepšila. Máme tiež veľmi dobrú skúsenosť s liečbou myogelóz (stuhnuté hrče v oblasti krku, ktoré vzniknú dlhodobým zlým držaním tela a nesprávnym pohybom, neskôr zhoršujú pohyblivosť krku, prispievajú k bolestiam hlavy, závratom…). Po podaní kombinácie MD injekcií zároveň s lymfodrenážnymi prostriedkami dochádza nielen k zmenšeniu bolesti a zlepšeniu hybnosti krku, ale aj k zmenšeniu, až minimalizácii tohto „hrbu“.

V čom vidíte výhody a budúcnosť tejto novej metódy ?
Väčšina ľudí, ktorí sú dlhodobo liečení pre bolesti pohybového aparátu liekmi tíšiacimi bolesť majú zaťažovaný tráviaci systém. Liečba MD injekciami predstavuje vysoko účinnú a efektívnu liečbu, ale bez nežiaducich

Čo by ste poradili pacientom, ktorí trpia bolesťou pohybového aparátu a vyhľadajú najprv pomoc všeobecného lekára ? Ak by všeobecní lekár nemal možnosť aplikovať túto liečbu vo svojej ambulancii, čo by ste poradili pacientovi, na koho sa má obrátiť ?
Myslím, že stále viac ľudí si uvedomuje vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie. A súčasťou starania sa o svoje zdravie je i vzdelávanie sa. Pýtať sa (ak máme koho), čítať, rozmýšľať o tom, čo sme sa dozvedeli. Počúvať svoje telo. Mať sa rád.
A ak sa teda človek dozvie o nejakom lieku, liečebnom postupe, stravovacom systéme, ktorý by mu mohol pomôcť, je už len na ňom samom, či si ten liek, metódu, alebo človeka nájde.
Myslím, že nikdy neboli informácie také prístupné, ako v čase internetu.

Viac informácii sa môžete dozvedieť na www.inpharm.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Európska komisia spúšťa inovatívnu 3D platformu, ktorá ponúka mladým možnosť vyjadriť svoj názor Inovatívna liečba rieši samotnú príčinu cystickej fibrózy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.