Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Imaginárium slovenskej grafiky v Galérii SPP

BRATISLVA 25. septembra – Albín Brunovský, Vladimír Gažovič, Dušan Kállay, Dušan Polakovič, Peter Kľúčik a Kamila Štanclová. Diela týchto popredných autorov si môžete pozrieť od štvrtka 1. októbra v Galérii SPP.

Na výstave sú zastúpené diela od 60-tych rokov až po súčasnosť. Prezentované sú litografie, ex libris a najmä technika leptu. Komplexná tvorba všetkých autorov však presahuje rámec voľnej grafiky a zahŕňa ilustrovanie kníh či maľbu. Z tohto uhla pohľadu je výstava akýmsi nahliadnutím do ich tvorby.

„Nájdete tu Gažovičove odkazy expresionizmu a surrealizmu, Kállayove metamorfózy ľudských bytostí a technicistické motívy, Polakovičove bizarné postavy na hranici paradoxu, Kľúčikov svet fantastickej zoológie, Štanclovej meditatívne videnie sveta a Brunovského diela zo 60-tych rokov,“ osvetľuje kurátorka výstavy Melita Gwerková ml.

Na výstave je tak možné vidieť šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve „školy“ – Hložníkova a Brunovského. Pod pedagogickou taktovkou V. Hložníka tvoril aj D. Kállay, K. Štanclová, V. Gažovič, ako aj A. Brunovský. Ten si po skončení štúdií vytvoril osobitý výtvarný prejav, ktorým usmernil aj svojich žiakov (z vystavovaných autorov P. Kľúčik, D. Polakovič, v poslednom semestri aj D.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 1. októbra o 18 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Výstava potrvá do 30. novembra 2015.

O autoroch:
Albín Brunovský (*1935, Zohor – †1997, Bratislava) Národný umelec, maliar a grafik, autor výtvarných návrhov československých bankoviek a poštových známok. Patril k najvýznamnejším slovenským grafikom a ilustrátorom konca 20. storočia. Okrem maľby a voľnej grafiky sa venoval aj ilustrovaniu kníh pre deti aj dospelých. V roku 1989 získal vo Francúzsku ocenenie Najkrajšia bankovka sveta.

Vladimír Gažovič (*1939, Bratislava) Venuje sa grafike, maľbe, kresbe, ilustrácii a sochárstvu. Rozvinul nové možnosti v technike farebnej litografie tlačenej z kameňa. Umeleckú i technickú originalitu jeho prác ocenili na najvýznamnejších svetových prehliadkach umeleckej grafiky.

Dušan Kállay (*1948, Bratislava) Venuje sa voľnej grafike, knižnej ilustrácii, maľbe, ex librisu, známkovej tvorbe, čiastočne animovanému filmu a vytvoril aj niekoľko plagátov. Vytvoril vyše 90 titulov ilustrovaných kníh. Jeho tvorba získala najvýznamnejšie domáce a medzinárodné ocenenia vo svojich odboroch. Celkom získal 46 cien a 14 diplomov.

Peter Kľúčik (*1953, Bratislava) Venuje sa grafike, maľbe a knižnej ilustrácii. Vo svojej tvorbe sa venuje témam fantastickej zoológie, svetu bájnych živočíchov a rastlín. Je laureátom viacerých cien za grafiku a ilustráciu. Má za sebou množstvo výstav doma i v zahraničí.

Dušan Polakovič (*1950, Bratislava) Venuje sa ilustrácii, maľbe, voľnej grafike a satirickej kresbe. Žije a tvorí v Bratislave. Je nositel’om titulu DOCTOR HUMORIS CAUSA, ktorý mu udelili v Malostranskej besede v Prahe v roku 1985.

Kamila Štanclová (*1945, Zvolen) Venuje sa maľbe, voľnej grafike, ex librisu, návrhom na poštové známky a knižnej ilustrácii. Z vydavateľstva Brio Praha a Gründ v Paríži dostala ponuku ilustrovať spolu s manželom Dušanom Kállayom kompletné dielo H. Ch. Andersena (156 rozprávok). Ilustrácie Andersenových rozprávok sa tak v podaní oboch autorov stávajú veľkou rozprávačskou a ilustrátorskou epopejou plnou úcty k textu, ale aj jeho nádherným a osobitým ozvláštnením.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava AndyhoWarhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatku od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny Stávková spoločnosť Niké generálnym partnerom po basketbale a hádzanej už aj slovenského volejbalu!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.