Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
73 sf p altrichter m fukacova 02 02 2017 © jan.f.lukas_.jpg
© jan.f.lukas
15. februára 2018 PR správyKultúraHudba od PRservis.skSITA Diskusia()

Glagolská omša pod taktovkou Petra Altrichtera

BRATISLAVA 15. februára 2018 – Posledná februárová dvojica koncertov (22. a 23. február 2018) ponúkne návštevníkom diela troch skladateľov –  Igora Stravinského, Piotra Iľjiča Čajkovského a Leoša Janáčka. Na pódiu budú okrem našich telies Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru stáť štyria vokálni sólisti. Za dirigentským pultom privítame Petra Altrichtera, pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie.

Na úvod koncertov zaznie Pohrebný spev, op. 5 Igora Stravinského z roku 1909. Skladateľ dielo venoval pamiatke svojho učiteľa Nikolaja Rimského Korsakova. Dielo upadlo do zabudnutia, až v roku 2014 ho uviedol opäť Valery Gergiev. Nasledovať bude symfonická fantázia op. 32 Francesca da Rimini Piotra Iľjiča Čajkovského. Druhá polovica koncertu bude patriť Glagolskej omši Leoša Janáčka. Námetom patrí toto vokálno – inštrumentálne dielo medzi ojedinelé kompozície autora. Použitý starosloviensky text sa skoro zhoduje s omšovým latinským textom, napriek tomu skladba nie je dielom liturgickým. „Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, které si bere Boha za svědka,“ napísal skladateľ. Omša sa skladá z troch inštrumentálnych a piatich vokálno-inštrumentálnych častí. Začína sa i končí slávnostnými fanfárami za sprievodu tympanov, pričom pred záverečnou Intradou zaznie samostatné organové Postlúdium, ktoré zaznie v interpretácii slovenského organistu Marka Vrábla. V premiére Glagolská omša zaznela 5. decembra 1927 pod taktovkou Janáčkovho žiaka Jaroslava Kvapila vo Filharmonickej besede brnianskej s orchestrom brnianskej opery a čoskoro sa udomácnila i na zahraničných koncertných pódiách – už v roku 1929 bola s veľkým ohlasom uvedená v Berlíne a v Ženeve.  Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor /zbormajster Jozef Chabroň/ a kvarteto sólistov – Eva Hornyáková, soprán, Michaela Šebestová, mezzosoprán, Jaroslav Březina, tenor, Jozef Benci, bas uvedú dielo pod taktovkou Petra Altrichtera, pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

K téme

Vychutnajte si Folklór vo fraku. Unikátny koncert pre všetkých Hudba Fatsa Wallera na Bratislavskoam organovom festivale

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hudba

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.