Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Galéria SPP bude herným svetom

BRATISLAVA 26. augusta – Chcete sa vydať do vnútra obrovského blikajúceho hracieho automatu plného gravitačných jám, kozmických rakiet xenónov a obrovských lebečných kostí alebo sveta arkádových hier? Navštívte Galériu SPP, kde môžete vidieť diela mladého českého výtvarníka Petra Bařinku. Výstava s názvom HIDEN LEVEL potrvá do 28. septembra 2015.

Autor povyšuje estetiku raných videohier na vysokú hru vzťahov medzi umením, virtualitou a reálnym životom. Vystavené diela predstavujú imagináciu herných svetov, ktorých rôzne situácie odrážajú často krutú skúsenosť. „Ak však spolu s autorom pochopíme celý život ako hru, potom dokážeme lepšie znášať úskalia surovosti života. Všetko len akože. V hre je také jednoduché ísť a strieľať do davu. Ale pozor, naopak to nefunguje. Hrôza musí ostať iluzórna,“ vysvetľuje kurátor výstavy Michal Tošner.

Veľmi zaujímavá technika tvorby vystavených diel zahŕňa spontánnu kresbu, ktorú následne autor vyšíva vlnou a pretiera hrubou vrstvou farby. Tým vzniká výnimočná reliéfna maľba, ktorá divákov pohlcuje do autorovho vnútorného, imaginárneho sveta. Vyšívanie predstavuje paralelu s vektormi grafického počítačového programu.

Súčasťou výstavy Petra Bařinku sú aj inštalácie z cyklu jeho najnovších prác. V nich autor buduje trojrozmerné objekty z jemných materiálov ako vlna, ktorou v priestore „kreslí“ štruktúry objektov. „Ide mi o vytvorenie ilúzie krehkého sveta, ktorý môže byť veľmi ľahko zničený,“ vysvetľuje Petr Bařinka.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 2. septembra o 18 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.

O autorovi:
Petr Bařinka sa narodil v roku 1979 v Českej republike, v meste Zlín. Od roku 2000 absolvoval štúdium na Vysokej škole Umeleckopriemyslovej v Prahe. Počas sedemročného štúdia sa zúčastnil stáže v sochárskom ateliéri na Akadémii umenia v Aténach a pôsobil v dvoch ateliéroch. Veľký vplyv na jeho tvorbu mal profesor Jiří Šalamoun (ateliér ilustrácie a grafiky) ako aj profesor Kurt Gebauer (ateliér sochárstva). Postgraduálne štúdium absolvoval v ateliéri maľby u profesora Ivana Csudaia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2009 a 2015 získal za svoje diela prestížne ocenenia. V Čechách a na Slovensku mal desiatky samostatných výstav, v skupinových výstavách boli jeho diela súčasťou expozícií aj v Rakúsku či Nemecku.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatku od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s.(SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Výstava Tradícia netradične: Ľan a konopa Vylepšovať naše mestá bude takmer 10-tisíc ľudí po celom Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.