Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Festival slobody 2016

BRATISLAVA 28. októbra 2016 – Ústav pamäti národa pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a 27. výročia udalostí 17. novembra 1989, ktoré viedli k pádu totalitného komunistického režimu, pripravil VI. ročník Festivalu slobody. Uskutoční sa v dňoch 8. – 20. novembra 2016.

Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prinesie množstvo zaujímavých filmov, výstav, diskusií, divadelných predstavení či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Konanie festivalu je jednou z foriem a nástrojov na budovanie živej pamäti národa, čo je jednou z hlavných úloh Ústavu pamäti národa popri jeho poslaní dokumentovať obdobie neslobody a zločiny fašizmu a komunizmu. Nad Festivalom slobody prevzal záštitu minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.
Počas filmovej prehliadky bude v dňoch 8. – 10. novembra 2016 v Kine Lumire v Bratislave premietnutých množstvo hraných a dokumentárnych filmov s tematikou obdobia neslobody na Slovensku i v zahraničí. Dopoludňajší blok prehliadky je vyhradený pre základné a stredné školy. Po skončení vybraných popoludňajších projekcií sa uskutočnia diskusie. Uvádzacím filmom na slávnostnom otvorení Festivalu slobody 8. novembra 2016 bude snímka s názvom Učiteľka. Snímka poukazuje na učiteľkinu manipuláciu okolia prostredníctvom svojich žiakov v období komunistickej normalizácie.
Na festivale sa predstavia tri výnimočné divadelné hry. Monodrámu o skutočnom príbehu boxerskej hviezdy Johanna Trollmana predvedie Buranteatr Brno 11. novembra 2016 v Divadle Malá scéna STU v Bratislave. Študenti a absolventi Právnickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe uvedú 12. novembra Rekonštrukciu politického monsterprocesu z 50. rokov 20. storočia. 17. novembra bulharský autor Stefan Canev predstaví v Divadle Malá scéna STU svoju divadelnú inscenáciu zloženú z dvoch jednoaktoviek, ktorej ústrednou témou je umelec a jeho svedomie.
Pri príležitosti 27. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov 11. novembra 2016 pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Organizátori pripravili pre študentov Univerzity Komenského prednášku a diskusiu s priamymi účastníkmi pochodu a pozvanými hosťami.
V rámci Festivalu slobody sa môžu 12. novembra 2016 záujemcovia zúčastniť vernisáže výstavy „Communism – La Belle Epoque“, ktorá zobrazí sedemdesiate roky v európskych krajinách sovietskeho bloku.

Oceňovanie účastníkov protinacistického a protikomunistického odboja a udeľovanie Cien Ústavu pamäti národa sa uskutoční 13. novembra 2016. Počas slávnostného programu v Moyzesovej sieni v Bratislave predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák udelí ceny Ústavu pamäti národa a tiež pamätné medaile či ďakovné listy. Nad udeľovaním cien prevzal záštitu rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta.
Ústav pamäti národa v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom organizuje v rámci festivalu aj podujatie Víkend zatvorených hraníc. Podujatie sa uskutoční v dňoch 18. – 20. novembra na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi.
Festival slobody sa tento rok opäť rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, spojená s diskusiami a iným zaujímavým programom. Začiatkom decembra sa bude konať v Púchove a v Bardejove. Podrobný program je uvedený webovej stránke www.festivalslobody.sk.

Kontakty:
Ing. Peter Juščák, hovorca Ústavu pamäti národa
Bc. Andrea Benedeková, PR Festival slobody

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

V Nostalgii Salvador Dalí, Francúzska depeša i Paralelné matky Bratislava bude hostiť Finweek. Trojdňový finančný festival začína 26. októbra v HubHub Twin city

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.