Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. februára 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Festival Hory a mesto navštívi aj držiteľ filmovej ceny EMMY

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa bude tohto roku konať až po Veľkej noci, od 6. do 10. apríla 2016 v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku. Piatim festivalovým dňom bude dominovať filmová prehliadka, pričom každá tematická sekcia – Zem, Skala, Voda, Vzduch, Sneh a Horské bicykle – bude mať aj svojho hosťa. Zatiaľ svoju účasť potvrdili: rakúsky himalájista, filmár a publicista, držiteľ filmovej ceny EMMY KURT DIEMBERGER, mladá španielska lezkyňa DAILA OJEDA, americký ranger GREGG LOSINSKI a slovenská potápačka KATARÍNA LINCZÉNYIOVÁ; práve potápanie sa na festivale v jeho 17 ročnej histórii objaví po prvý raz. V programe nebudú chýbať multimediálne prezentácie, cestokluby KINO SVET a celý rad sprievodných aktivít.

„S uzavretím programu filmových sekcií čakáme na záver a najmä na výsledky kanadského Vancouver International Mountain Film Festivalu. Už tradične sa nám darí získať to najlepšie, čo tento prestížny festival ponúkol a priniesť zaujímavé aj ocenené snímky na Slovensko, na festival Hory a mesto. Vancouverský festival sa skončí v sobotu 20. februára,“ povedala projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková.

Jedným z hlavných zahraničných hostí bude rakúsky himalájista, filmár, fotograf a publicista KURT DIEMBERGER, držiteľ ceny Emmy za dokument o prvom pokuse vyliezť východnou stenou na Mount Everest. Priekopník lezenia bez kyslíkového prístroja v Himalájach má za sebou sedem výstupov na šesť osemtisícoviek, pričom na dvoch – Broad Peak a Dhaulágirí – bol členom prvých expedícií, v 50. a 60. rokoch minulého storočia. V roku 1986 vystúpil so svojou dlhoročnou životnou družkou Julie Tullis na K2, ktorá je považovaná za jednu z najzradnejších osemtisícoviek. Pri vzostupe sa stala tragédia, búrka ich na päť dní uväznila vo výške 8000 metrov a Julie Tullis od vyčerpania zomrela. Po tom, ako sa vyčasilo, sa dolu zísť podarilo len dvom horolezcom. Kurt Diemberger napísal o tejto tragédii úspešnú a predávanú knihu K2 – sen a osud.

Osemdesiattriročný hosť bude mať v piatok 8. apríla 2016 na festivale Hory a mesto multimediálnu prezentáciu s názvom K2 – krok do neznáma, v ktorej sa zameria práve na K2, podľa jeho slov „horu všetkých hôr“. Ponúkne tiež spomienky na svoje lezenie s legendárnym lezcom Hermannom Buhlom spred takmer 60 rokov, na ich odvážny prvovýstup na Broad Peak alpským štýlom (1957), ako aj na svoj prvovýstup na Dhaulárigí (1960), ktorý zdolal taktiež bez kyslíkovej podpory.

Poľská režisérka Eliza Kubarska, ktorej film Čo sa stalo na ostrove Pam získal na festivale Hory a mesto 2011 cenu Grand Prix, nakrútila o Kurtovi Diembergerovi a tragickom dni na K2 film K2 – Dotknúť sa neba. Vyše hodinová snímka zaznamenáva práve osudnú udalosť prostredníctvom návratu štyroch detí obetí do základného tábora tejto osemtisícovky. Festival uvedie film v slovenskej premiére za osobnej účasti oboch hostí – Kurta Diembergera a Elizy Kubarskej.

festival Mladá španielska lezkyňa DAILA OJEDA pricestuje na Slovensko po prvý raz. Rodáčka z Kanárskych ostrovov patrí v súčasnosti medzi svetovú špičku ženského športového lezenia. Začala liezť, keď mala osemnásť rokov, inšpirovaná lezeckými pretekmi, ktoré sa konali v jej rodnom meste. Dovtedy sa venovala surfovaniu a ďalším outdoorovým športom. Po niekoľkých rokoch lezenia sa Daila presťahovala z ostrova do španielskej Katalúnie, do jednej z najlepších športových lezeckých oblastí na svete. Inšpirovali ju mnohí talentovaní lezci, s ktorými začala liezť a ktorí ju posunuli ďalej. Daila sa vo svojej lezeckej komunite stala veľmi aktívnou a podarilo sa jej vyliezť cesty obtiažnosti až 8C+ (5.14c). Začala cestovať po svete, kde hľadala a stále hľadá ďalšie lezecké výzvy. V multimediálnej prednáške bude hovoriť o svojej lezeckej kariére, v sobotu 9. apríla 2016.

Američan GREGG LOSSINSKI je ranger zo štátu Idaho a v oblasti ochrany prírody pracuje už tridsaťštyri rokov. Okrem iného je nesmierne aktívnym aj vydávaným publicistom, ktorý propaguje myšlienky ochrany a konzervácie divočiny po celom svete. Jeho stará mama bola zo Štrby, cez svoje slovenské korene zdedil lásku k slovenským Tatrám. Aprílová cesta na Slovensko bude už jeho piatou návštevou. Na festivale Hory a mesto bude rozprávať o amerických národných parkoch a o medveďoch, presnejšie o spolužití ľudí s medveďmi, ktoré sa snaží odtabuizovať. Svoju multimediálnu prezentáciu bude mať v Bratislave v nedeľu 10. apríla 2016. Po skončení festivalu čaká Gregga Lossinskeho turné po viacerých slovenských mestách.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

V Nostalgii Salvador Dalí, Francúzska depeša i Paralelné matky Bratislava bude hostiť Finweek. Trojdňový finančný festival začína 26. októbra v HubHub Twin city

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.