Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pexels pixabay 416423.jpg
Foto: Pexels
29. októbra 2021 Veda a technika od PRservis.skSITA Diskusia()

Elektrické konektory

29.10.2021 – Elektrické konektory sú ukončovacie prvky káblov. Ich hlavnou funkciou je pripojenie elektrických konektorov a špeciálnych káblov. Čo sa o nich oplatí vedieť?

Aké sú základné typy konektorov?

Konektory sa líšia priemerom a účelom. Najčastejšie sa delia na dva typy, t. j. konektory samec a samica.

Samčekové konektory zabezpečujú správne fungovanie elektrických káblov. Vďaka nim môžete k elektrickému systému pripojiť akýkoľvek kábel. To sa vykonáva lisovaním konektora na konci kábla. Tieto typy elektrických konektorov sa zvyčajne vyrábajú z medi, pretože je odolná voči vysokým teplotám.

Konektory samica sa používajú ako lisované konektory na konci vodičov alebo káblov. Dobre fungujú aj ako zástrčky pre konektory. Aj v tomto prípade je materiálom použitým na ich výrobu meď.

Izolované a neizolované konektory

Konektor možno tiež rozdeliť na izolované a neizolované. Izolované konektory sa líšia typmi svoriek a medzi nimi môžeme rozlišovať:

  • ihlové úchyty,
  • svorky s očkom,
  • ploché svorky,
  • vidlicové terminály.

Okrem toho typ izolovaného konektora môže byť okrúhly alebo plochý, pričom typ konektora, ktorý sa v nich nachádza, je svorkovnica alebo konektor napájania striedavým prúdom. Izolované konektory sa líšia aj prevedením koncovky, ktorá môže byť izolovaná, utesnená, v tepelne zmršťovateľnej izolácii alebo s rozdeľovačom.

Ďalším problémom je spôsob montáže. Izolované konektory možno namontovať elektricky (IDC, skrutková svorka, lisovanie) alebo mechanicky lisovaním na vodič.

Neizolované konektory sa tiež delia podľa typu svorky. Rozlišujú sa tu lamelové oká, ihlové oká, kruhové oká, rúrkové oká, ako aj:

  • ploché svorky,
  • konektory s pätkami,
  • pripojovacie objímky.

Neizolované konektory možno namontovať elektricky (THT, skrutkovacia svorka alebo krimpovacia svorka) a mechanicky (na panel, na vodič, na svorku dosky plošných spojov po zaskrutkovaní alebo upevnení).

Aké sú aplikácie konektorov?

Vďaka konektorom je možné vytvárať elektrické spojenia a káble na špeciálne účely, napr. na uzemnenie kovových častí strojov. Konektory sa používajú aj na pripojenie antén k externej bunke.

Konektor je druh adaptéra, vďaka ktorému môže elektrický vodič správne fungovať, pretože je zabezpečený voľný tok prúdu. Konektory umožňujú plynulý prenos energie medzi vodičmi. Vďaka ich vysokej univerzálnosti sú užitočné prakticky v každej elektrickej inštalácii.

Montáž konektora je jednoduchá. Stačí pevne pritlačiť koniec konektora na koniec vybraného kábla alebo vodiča. Je dobré použiť krimpovací nástroj, t. j. špeciálne krimpovacie kliešte.

Napríklad na tme.eu nájdete elektrické konektory rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Široký výber vám umožní kúpiť konektory vhodné pre vaše potreby. Pomocou filtrov na webovej stránke si môžete vybrať typ konektora, konektor, príslušenstvo konektora a mnoho ďalších dôležitých parametrov.

Informačný servis

K téme

Martin Pyco Rausch navaril famóznu knihu. Treba si variť Žilinská nemocnica zakúpila nový prístroj vďaka Nadácii COOP Jednota

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Veda a technika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.