Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júla 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

DPB: Podpísal zmluvu o dodávke nových obojsmerných električiek

BRATISLAVA 18. júla – Spoločnosti Dopravný podnik Bratislava a Škoda Transportation dnes podpísali zmluvu na dodávku pätnástich obojsmerných električiek pre Bratislavu v celkovej hodnote 39 mil. EUR. Súčasťou tendra je aj opcia na dodávku ďalších pätnástich električiek a opcia na údržbu vozidiel na obdobie 15 rokov.
„Som veľmi rád, že bol proces verejného obstarávania úspešne ukončený a že budeme môcť konečne cestujúcej verejnosti ponúknuť kvalitné služby v nových a moderných vozidlách. Verím, že do štyroch rokov sa nám podarí obmeniť aspoň polovicu prestarnutého vozoparku električiek v Bratislave,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a. s. Ľubomír Belfi.
O komfort cestujúcich v nových električkách bude maximálne postarané. Prispeje k tomu najmä dostatok miesta, vhodné umiestnenie zádržných systémov a veľmi tichý, pokojný chod električiek. Vozidlá budú kompletne klimatizované a to vrátane kabíny vodiča. Pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou bude pripravená výklopná plošina a takmer celá električka je koncipovaná ako nízkopodlažná. Vo vozidle bude aj zariadenie pre hlasovú komunikáciu medzi nevidiacimi cestujúcimi a vodičom. Samozrejmosťou bude aj prehľadný audiovizuálny, informačný a kamerový systém.
Na financovaní sa podieľa Európska únia v rámci Operačného programu Doprava a to až vo výške takmer 85 percent, ktorého riadiacim orgánom u nás je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. „Ako ukázala nezávislá štúdia realizovateľnosti, projekt železničnej stanice Filiálka pripravovaný mojím predchodcom by nám Európska únia nikdy nepreplatila a peniaze pre Slovensko by prepadli. Vynaložili sme nesmierne úsilie na prípravu menších, no zato efektívnych projektov pre Bratislavu a Košice s cieľom zlepšiť kvalitu verejnej dopravy, a tým aj kvalitu života obyvateľov týchto dvoch najväčších slovenských miest. Som veľmi rád, že Bratislavčania sa aj vďaka eurofondom konečne dočkajú moderných električiek a mestská hromadná doprava v hlavnom meste sa postupne dostane na úroveň ostatných európskych metropol,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.
Dohodu o dodaní nových električiek privítal aj primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. „Bratislavčania i návštevníci slovenskej metropoly dostávajú pozitívnu správu. Mesto môže aj vďaka európskej finančnej pomoci modernizovať vozový park dopravného podniku, môže v nadchádzajúcich rokoch zakúpiť nové električky či trolejbusy. To je naša ponuka pre ľudí, aby vo väčšej miere využívali verejnú hromadnú dopravu, ktorá ponúka kultúrne cestovanie a spoločne tak prispievame k zvyšovaniu kvality životného prostredia v našom meste,“ uviedol.
Nové električky sa postupne objavia v uliciach hlavného mesta do roku 2015. „Slovensko vnímame ako tradičného a veľmi významného obchodného partnera. Som rád, že spolupráca medzi našou spoločnosťou a slovenskými firmami funguje, pretože na subdodávkach k týmto vozidlám sa vo veľkej miere podieľajú aj slovenské podniky. V Bratislave sa môžu tešiť na nové obojsmerné päťčlánkové električky 30 T, ktoré nadväzujú na sériu obojsmerných vozidiel, ktoré si obľúbili cestujúci v talianskom Cagliari, americkom Portlande, alebo v poľskej Vroclavi. Električky pre slovenskú metropolu budú ale nanovo vychádzať z moderných električiek 26 T, ktoré sú určené pre maďarský Miskolc,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Škoda Transportation Josef Bernard.

Základné technické parametre električiek 30 T: obojsmerná, dĺžka električky: 32,5 m, nízkopodlažnosť: 89 %, rozchod: 1000 mm, max. prevádzková rýchlosť: 65 km/h, obsaditeľnosť: 242 (z toho sediacich cestujúcich: 52)

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Urbansummit opäť priniesol návod na zlepšenie života v Bratislave. Diskutovalo sa o problematickej doprave aj o bezpečnosti v hlavnom meste Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.