Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97260_nn respekt ilustrak 676x451.jpg
30. novembra 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti

30.11.2021 – S príchodom nového milénia si stále viac ľudí uvedomuje svoju zodpovednosť za budúcnosť našej planéty. Uvedomelí spotrebitelia a investori už nemyslia iba na čistý zisk, čoraz viac ich zaujímajú aj spoločenský prínos podnikania a zodpovedné investovanie. Ide o celosvetový fenomén, ktorý má pozitívny vplyv na spoločnosť, životné prostredie či dodržiavanie ľudských práv. Rovnako zodpovedne sa postavila k tejto aktuálnej téme aj NN dôchodková správcovská spoločnosť a prichádza na slovenský penzijný trh ako prvá s ESG fondom, ktorý kladie dôraz na lepšiu budúcnosť. Rešpekt – Akciový negarantovaný ESG dôchodkový fond rešpektuje na ceste k lepšiemu dôchodku z II. piliera environmentálne, sociálne kritériá a kritériá riadenia spoločnosti. O udržateľnosti a zodpovednom investovaní sme sa rozprávali s Manažérom Investičného oddelenia NN DSS Branislavom Tušom.

Aký postoj zaujíma k téme zodpovedného investovania vaša spoločnosť?

Medzinárodná finančná skupina NN si zadefinovala prínos pre spoločnosť ako jednu z hlavných priorít. V oblasti investovania to znamená zameranie na udržateľnosť a dodržiavanie etických, environmentálnych a sociálnych kritérií. V rámci skupiny NN sme sa teda zaviazali, že transformujeme portfóliá, ktoré spravujeme tak, aby sme pomohli naplniť celosvetový cieľ, ktorým sú nulové uhlíkové emisie do roku 2050. Naše ďalšie smerovanie bude aj v súlade s cieľom Parížskej dohody, a to neprekročiť zvýšenie teploty planéty o 1,5 °C. Sme líder na dôchodkovom trhu, a preto nám prináleží aplikovať tieto princípy aj na slovenskom trhu.

Aká je hlavná pridaná hodnota zodpovedného investovania pre sporiteľov?

Sme presvedčení, že zodpovedné investovanie môže priniesť sporiteľom nielen lepšiu budúcnosť, ale aj vyšší výnos. Obzvlášť v súčasnosti, keď téma ESG (pozn. redakcie: ESG je skratka pre Environmental, Social a Corporate Governance) zohráva na finančných trhoch stále väčšiu rolu. Od roku 2004 fondy zodpovedného investovania vykazujú porovnateľné, často dokonca vyššie výnosy než fondy nezohľadňujúce ESG kritériá. Podľa dostupných štúdií rastú investície do ESG fondov veľmi rýchlo a hodnota aktív v týchto fondoch bola ku koncu minulého roka až 150 miliárd dolárov.

Akciový dôchodkový fond Rešpekt je teda reakciou NN DSS na aktuálne trendy vo finančnom svete?

Nevnímame tento krok ako trendovú vec, ale skôr ako dlhodobý cieľ, ktorý sme si stanovili a ku ktorému sa budeme približovať. Samotné sporenie na dôchodok je dlhodobá záležitosť, a rovnako vnímame aj zodpovedné investovanie. Dôchodkový fond Rešpekt je naším prvým krokom k naplneniu ambícií, ktoré sme si stanovili na úrovni celej skupiny NN. Naša NN DSS rozhodne nie je ľahostajná voči zodpovednému investovaniu. Uvedomujeme si potrebu riešenia otázky udržateľnosti, a preto sme pristúpili k prenastaveniu investičnej stratégie pôvodného dôchodkového fondu Index Euro a od 22. novembra tohto roku začíname zhodnocovať úspory našich sporiteľov v dôchodkovom fonde s novým názvom Rešpekt – Akciový negarantovaný ESG dôchodkový fond NN DSS. Máme 15 dní na zosúladenie s novou investičnou stratégiou s rešpektom k trvalo udržateľnej budúcnosti.

Čo to znamená pre sporiteľov, ktorí si doteraz sporili v dôchodkovom fonde Index Euro?

To znamená, že dôjde k odpredaju súčasných aktív v dôchodkovom fonde a súčasne k nákupu nových aktív podľa nových vybraných kritérií. Úspory všetkých klientov, ktorí si sporili v pôvodnom dôchodkovom fonde Index Euro, tak budú od 22. novembra 2021 zhodnocované v akciovom negarantovanom dôchodkovom fonde NN DSS s novou investičnou stratégiou a novým názvom Rešpekt. Zo strany klienta tak nie je potrebná žiadna súčinnosť.

Do akých firiem budete investovať finančné prostriedky klientov NN DSS v rámci dôchodkového fondu Rešpekt?

Stratégia dôchodkového fondu Rešpekt kladie dôraz na lepšiu budúcnosť. Naším cieľom je dať sporiteľom možnosť sporiť si na lepší dôchodok z II. piliera a súčasne pomáhať našej planéte a ľuďom žiť kvalitnejší život. Budeme preto investovať do spoločností, ktoré pri podnikaní zohľadňujú potreby životného prostredia a uhlíkovú stopu, využívajú obnoviteľné zdroje, dbajú na pôvod surovín, dodržujú ľudské práva, bezpečnosť a zdravie pri práci, otvorene komunikujú a podnikajú transparentne a eticky.

Akému druhu spoločností sa, naopak, budete vyhýbať?

Určite nebudeme investovať prostriedky našich klientov do spoločností, ktoré neberú ohľad na environmentálne, sociálne a etické kritériá firemného riadenia. Neakceptujeme firmy, ktoré nerešpektujú ľudské práva alebo sú spájané s jadrovými či kontroverznými zbraňami, produkujú tabakové výrobky, ťažia suroviny z ropných pieskov, ťažia uhlie na produkciu elektrickej energie, prípadne sú spájané s korupciou. Naším cieľom nie je len „očistiť“ NN dôchodkové fondy od firiem, ktoré nerešpektujú ESG kritériá. Naopak, budeme predovšetkým aktívne vyberať a preferovať spoločnosti, ktoré rovnako ako my ukotvili uvedené princípy do jadra svojich stratégií.

Komu sa oplatí vložiť úspory do zodpovedného ESG fondu?

Investovať do fondov zodpovedného investovania odporúčame každému sporiteľovi v II. pilieri, ktorému ostáva 10 a viac rokov do odchodu na dôchodok. Rád by som však povedal, že sporenie v akciových a indexových fondoch všeobecne odporúčam každému sporiteľovi s predpokladom dlhodobého sporenia, ktorý akceptujete vyššiu mieru rizika.

NN Slovensko má v produktovom portfóliu aj doplnkové dôchodkové sporenie a životné poistenie. Plánujete rozšíriť zodpovedné investovanie aj do týchto oblastí?

Som presvedčený, že zodpovedné investovanie sa stane novou celosvetovou normou v oblasti investícií. Som preto veľmi rád, že držíme krok s aktuálnym smerovaním. No je potrebné povedať, že náš vstup na penzijný trh s ESG fondom je len začiatok a postupne určite obohatíme aj investičné portfólio našich produktov životného poistenia a doplnkového dôchodkového sporenia o fondy so zodpovedným investovaním. NN však koná zodpovedne nielen v oblasti investícií. Už dlhšie pomáhame urýchliť prechod na nízko uhlíkovú ekonomiku, minimalizujeme používanie papiera, podporujeme rôznorodosť, recyklujeme odpad, finančne vzdelávame budúce generácie a pod. Navyše, myslíme aj na spokojnosť a zdravý životný štýl našich zamestnancov. V januári tohto roku sme v NN zaviedli 4-dňový pracovný týždeň ako voliteľný benefit pre zamestnancov s cieľom eliminovať stres a podporiť ich osobný rozvoj. Ide o pilot, ktorým chceme zvýšiť flexibilitu práce s podmienkou, že nijako neovplyvní vysokú kvalitu servisu pre klientov či obchodných partnerov.

Informačný servis

K téme

Zamestnancov Kauflandu čaká ďalšie zvyšovanie platov, nástupná mzda na pozícii predavač za 5 rokov stúpla o takmer 30% Tesco už po štvrtýkrát patrí medzi Najzamestnávateľov roka!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.