Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Dobrák od kosti

Kristián je mladý športovec zvyknutý bojovať o víťazstvá, ale na boj o vlastný život vo svojich 17 rokoch ho nepripravil nik. Našťastie sa našiel obetavý a nezištný „Dobrák od kosti”, ktorý mu dal nádej na úspešnú liečbu a návrat do bežného života. Kristiánovi z Nitry zachránila život transplantácia kostnej drene.

Smutné príbehy podobné Kristiánovmu, nie sú až take ojedinelé, ako by naša moderná a na lekárske zázraky veriaca spoločnosť, ale hlavne rodiny dotknutých detí chceli. Nie vždy majú bohužiaľ šťastný koniec, ale ak dostanú statoční pacienti a ich rodiny aspoň kvapku nádeje na úspešnú liečbu, tak sa jej vždy chytia a ich boj o život a zdravie blízkeho je neúprosný.

Príbeh mladého športovca chytí za srdce každého. Kristián spomína na najťažšie chvíle svojho života, keď išiel k lekárke s tým, že je iba prechladnutý a skončil na onkológii. „Mal som 17 rokov, študoval som na strednej odbornej škole gastronómie a cestovného ruchu ako kuchár. Hrával som futbal ako brankár 4. dorasteneckú ligu.” Kristiánov boj začal nenápadným prechladnutím, bolesťami svalov a celkovou únavou, ktorej ale spočiatku nepripisoval on a ani jeho ošetrujúci lekár veľký význam. Symptómy sa ale aj po troch mesiacoch liečby zhoršovali a ani antibiotiká neprinášali zlepšenie. Keď si Kristián na tele nahmatal zdurené uzliny, rozhodli sa s rodinou, že navštívia odborného lekára dúfajúc, že situácia sa zmenou liečby rýchlo upraví. Pri hospitalizácii v Nitre lekári mali podozrenie na leukémiu, ktorú neskôr potvrdili aj na špecializovanom oddelení v Bratislave.

Táto nečakaná a život ohrozujúca diagnóza, šokovala celú Kristiánovu rodinu a priateľov. Transplantácia kostnej drene sa javila, ako jediná reálna nádej na Kristiánovu záchranu a vyliečenie. „Nevedel som, čo to znamená, aké to bude mať následky, ale začal som sa zmierovať s tým, že to bude ťažší boj ako som čakal”, pokračuje vo svojom príbehu Kristián. Základnou, ale zároveň najťažšou podmienkou transplantácie je ale nájdenie vhodného darcu kostnej drene, ktorého transplantačné DNA znaky sú zhodné s Kristiánovými.

Zdravotníci Transplantačnej jednotky kostnej drene KDHaO DFNsP v Bratislave v spolupráci s Národným registrom darcov kostnej drene SR začali horúčkovito hľadať vhodného darcu najprv medzi pokrvnými príbuznými, kde je šanca zhody najvyššia. Hoci boli všetci členovia rodiny, príbuzní, priatelia a známi pripravení Kristiánovi pomôcť a kostnú dreň mu darovať, nenašiel sa bohužiaľ sa v rodine ani medzi priateľmi vhodný darca. Národný register darcov kostnej drene SR začal preto okamžite prechádzať databázu darcov kostnej drene na Slovensku a následne, aj vo všetkých partnerských registroch darcov kostnej drene európskych krajín. Keďže je šanca zhody transplantačných znakov nepríbuzných osôb len necelé 1%, činnosť pracovníkov registra pripomína hľadanie dvoch rovnakých stebiel trávy v kope sena.

Keď však jedného dňa pani primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene MUDr. Horáková oznámila Kristiánovi a jeho rodičom, že sa našiel vhodný darca, bola to pre nich najlepšia správa za posledné obdobie . Hľadanie bolo úspešné a vhodný dobrovoľný darca kostnej drene, alias „Dobrák od kosti“ sa našiel.

Boj samozrejme ešte nebol vyhratý a prekonanie nástrah a prekážok spojených s liečbou si vyžadoval nemalé úsilie a obetavosť. „Rodina stála pri mne ako aj kamaráti a hlavne moja priateľka, ktorá to celé so mnou prebojovala. Kto by povedal že 17 ročné dievča a chalan, budú mať vo svojom veku takýto problém? Teraz budem mať už 20 rokov a nabudúci rok to bude 8 rokov, čo sme spolu a ja som jej vďačný a obdivujem ju za to, že to so mnou zvládla. Chodievala za mnou s mojimi rodičmi a vždy sme sa tešili, keď som mal dobré výsledky,“ uzatvára Kristián.

DARUJTE KOSTNÚ DREŇ A STAŇTE SA DOBRÁKOM OD KOSTI

Každý rok však podobne ako Kristiánova rodina, dúfajú a čakajú na vhodného darcu desiatky pacientov na Slovensku a tisíce na celom svete. Ich šanca na nájdenie práve toho ich „Dobráka od kosti” rastie s každým registrovaným darcom kostnej drene.

Ak máš 18 – 45 rokov, máš dobrý zdravotný stav a si poistený v slovenskej zdravotnej poisťovni, môžeš sa aj TY stať „Dobrákom od kosti”. Možno práve na teba niekde čaká onkologický pacient, ktorého len TY môžeš zachrániť.

Registrácia darcu je bezbolestná a bezproblémová. Stačí sa zaregistrovať online na www.dobrakodkosti.sk a odoslať do Národného registra darcov kostnej drene SR vzorku slín. Sada na odber slín ti bude doručená domov a bezplatne ju poštou zašleš do registra darcov kostnej drene. Svoje rozhodnutie stať sa darcom kostnej drene môžeš kedykoľvek zmeniť.

– Transplantácia krvotvorných buniek (kostnej drene) sa aplikuje u pacientov s akútnou,
alebo chronickou leukémiou v prípadoch kedy je nevyhnutná pre obnovu krvotvorby a prežitie pacienta.

– FORMY DAROVANIA KRVOTVORNÝCH BUNIEK – výber formy závisí od darcu:
– Darovanie periférnych kmeňových krvotvorných buniek – sa vykonáva ambulantne zo žily prečerpávaním krvi cez separátor – riziká sú porovnateľné s odberom krvi
– Darovanie kostnej drene – ide o miniinvazívny zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anastéze vpichmi a nasávaním dreňovej krvi z bedrovej kosti – bolestivosť po zákroku je porovnateľná s bežným pohmoždením boku (najmenší príbuzenský darca, ktorý zákrok bez problémov zvládol mal menej ako 10 rokov)

Darovanie nemá na zdravie darcu negatívne vplyvy a organizmus darcu sa po odbere úplne zregeneruje. Základným princípom darovania je, že zdravie darcu nemôže byť odberom ohrozené.

AKO SA REGISTROVAŤ ZA DARCU KOSTNEJ DRENE

1. Vyplniť prihlášku. Registračný formulár je k dispozícii aj na www.dokrakodkosti.sk
2. Slovenská pošta a. s. Vám doručí testovací balíček na odber vzorky slín
3. Samoodber vzorky Vašich slín na rozbor
4. Vzorku slín zašlete prostredníctvom Slovenskej pošty bezplatne Národnému registru darcov kostnej drene
5. Národný register vyšetrí vzorku a zaradí Vás do databázy potenciálnych darcov kostnej drene

Pre viac informácií sme Vám k dispozícii na nižšie uvedených kontaktoch:
NADÁCIA KVAPKA NÁDEJE
Mierová 83, 821 05 Bratislava
Tel.: +421-2-43423901
Fax: +421-2-43423900
E-mail: info@kvapkanadeje.sk, kvapkanadeje@kvapkanadeje.sk
Fax: www.kvapkanadeje.sk www.dobrakodkosti.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Osudy rodu Ravenelovcov pokračujú Ľadová sezóna 2 (Norm of the North: Keys to the Kingdom)

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.