Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. mája 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadlo Nová scéna uvedie hudobnú rozprávku BAJAJA

BRATISLAVA 28. mája – Divadlo Nová scéna uvedie dňa 31.mája o 17.00 hod. premiéru hudobnej rozprávky BAJAJA na motívy rozprávky Boženy Němcovej. Jednoduchý príbeh o čarovnom slovíčku bajaja, o smelom princovi a krásnej princeznej, o drakoch a ich obyčajoch a o kľukatej ceste za šťastím je poslednou premiérou Divadla Nová scéna v tejto

„Ide o interaktívny projekt, do ktorého sa zapájajú aj detskí diváci, sme radi, že máme v divadle inscenáciu, akú sme dlhšie nemali, teda rozprávku pre najmenších divákov už od štyroch rokov“, povedal generálny riaditeľ Divadla Nová scéna Juraj Ďurdiak.

Predstavenie je koncipované ako divadlo na divadle – skupina pouličných hercov príde deťom zahrať rozprávku, principál divadla sa mení na šaša, herci na jednotlivé postavy.

„V herectve využívame veľa prvkov commedie dell´arte, veľký priestor má preto humor, nadhľad a improvizácia. Chceli sme, aby naša hudobná rozprávka o princovi Bajajovi bola veselá, vtipná, hravá, aby oslovila najmenších divákov, ale aby pobavila aj rodičov, ktorí s nimi často prichádzajú do hľadiska. Súčasne sme využili veľa prvkov bábkového divadla a tak diváci uvidia na javisku rozprávajúceho koníka, deväťhlavého draka, lietajúce jablko a veľa ďalších rozprávkových predmetov,“ uviedol režisér predstavenia Peter Oravec.

Text dopĺňajú prekvapivé a pritom jednoducho a detsky chytľavé pesničky a snaha priblížiť sa videniu a očakávaniu dnešných detí sa prejavila tiež vo výprave inscenácie – rozprávkové postavy, kostýmy a scéna sú ako vystrihnuté z detskej omaľovánky, či animovanej rozprávky.

Podľa dramaturgičky predstavenia Slavky Civáňovej je divadelná podoba známeho príbehu o Princovi Bajajovi jednoduchšia a zrozumiteľnejšia pre malého diváka: „Zjednodušili sme dejovú líniu nielen oproti pôvodnej rozprávke Boženy Němcovej, ale aj oproti známej filmovej verzii režiséra Antonína Kachlíka z roku 1971, kde si postavu princa Bajaju zahral Ivan Palúch a postavu princeznej Magda Vášáryová.

Rozprávka Princ Bajaja je o hľadaní šťastia, ku ktorému prídeme len po kľukatej ceste a ktoré sa skrýva v tých najobyčajnejších veciach na svete a za ktorým sa oplatí ísť aj na kraj sveta.

Premiéra hudobnej rozprávky BAJAJA bude v Divadle Nová scéna 31. mája o 17.00 hod.

Rozprávkový tím:

Libreto a texty piesní: Slavka Civáňová
Dramaturgia: Slavka Civáňová
Hudba: Peter Vlčko
Hudobné naštudovanie: Ľubomír Dolný
Kostýmy, scéna: Eva Kleinová
Bábky: Mária Žilíková – Herodeková
Pohybová spolupráca: Marián Hlavatý
Réžia: Peter Oravec

Rozprávkové postavy:

PRINC BAJAJA – Dárius Koči
PRINCEZNÁ SLAVENA – Miroslava Drínová
KRÁĽOVNÁ DOBROSLAVA – Lucia Vráblicová
ŠAŠO – PRINCIPÁL – Dávid Hartl
ČARODEJNICA – KONÍK – Jana Lieskovská
PISÁR – Vladislav Plevčík
ZÁHRADNÍK – Lukáš Pišta
KOMORNÁ – Andrea Gabrišová
FRANCÚZ, JAPONEC, VIKING – Andrea Gabrišová
TATÁR, ARAB, MAĎAR – Lukáš Pišta
ANGLIČAN, EGYPŤAN, RUS – Vladislav Plevčík
DRAK – všetci

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Na Liptove budú majstrovská Slovenska v saunovaní Majalésy, koncerty, dni remesiel i vína. Rezort Piešťany pozýva v máji aj na svetovú výstavu a otvorenie letnej kúpeľnej sezóny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.