Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. septembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelnú Nitru navštívilo dokopy 12-tisíc divákov

BRATISLAVA 27. septembra – Slovenským predstavením Kukura z Divadla Aréna sa v stredu večer skončil šesťdňový divadelný maratón 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Divákom priniesol 13 jedinečných inscenácií z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska. Všetky predstavenia boli naplnené a zožali u divákov úspech.

Spolu 19 predstavení v hlavnom programe navštívilo 4500 divákov, sprievodných podujatí sa zúčastnilo približne 7500 ľudí. Dokopy 12 000 návštevníkov sa zúčastnilo predstavení a podujatí, ktoré počas celého roka pripravovali organizátori festivalu Divadelná Nitra.

„Návštevnosť vnímame ako veľmi dobrú. Mnohí tvorcovia si pochvaľovali reakcie otvoreného a veľmi spontánne reagujúceho publika,“ povedala riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. „Myslím si, že máme dôvod k spokojnosti. Vychádzam z vyjadrení hostí festivalu a reakcií návštevníkov. Dôležité je, že aj odborná verejnosť vychválila program a ohodnotila jeho podtitul vina / nevina ako veľmi zaujímavý,“ dodala Kárová.

Publikum pozitívne prijalo aj to, že festival predstavil výsostne súčasné divadlo a do programu tento rok nezaradil žiadnu klasickú hru. „Zamerali sme sa na dokumentárne divadlo a autenticitu príbehov. Myslím, že to, čo sme zamýšľali, dobre vyšlo,“ zdôraznila.

Chválu zožal aj slovenský program, ktorý pre tento ročník Divadelnej Nitry zostavil režisér Marián Amsler. Na festivale si diváci mohli pozrieť oceňované inscenácie Sedem dní do pohrebu Slovenského komorného divadla Martin, Psotu z Divadla Pôtoň, Kukuru z dielne Divadla Aréna a v sekcii Festival Plus aj Amslerovu inscenáciu Pohania Činohry Slovenského národného divadla. „V tomto roku slovenský program najvýraznejšie ladil s programom zahraničným, čo bol jeden z veľkých plusov,” povedala Kárová.

Do Nitry zavítalo spolu 237 divadelných profesionálov z 13 súborov, na pódiu sa spolu predstavilo 105 hercov, tanečníkov a hudobníkov. Z toho bolo slovenských účinkujúcich 32.

Najviac vystupujúcich si diváci užili počas otváracieho predstavenia Otvorení všetkému svetoznámej argentínskej choreografky Constanzy Macras, ktoré sa odohralo v piatok 21. septembra. Až 24 profesionálnych tanečníkov a rómskych umelcov vytvorilo fascinujúcu tanečnú fresku.

Najmenej hercov – a to iba jeden, vystupoval v českej inscenácii Mraky a v belgickom tanečnom sóle Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu. Divadelná Nitra aj tento raz ponúkla bohatý sprievodný program plný pouličných predstavení, filmových projekcií, koncertov, happeningov aj výstav. Tvorilo ho až 68 podujatí a spolu v ňom účinkovalo 220 umelcov.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2012 pripravil 18-členný organizačný štáb. Festival by sa ani tento rok nezaobišiel bez pomoci dobrovoľníkov, ktorí sú jej tradičnou súčasťou od vzniku. Až 120 mladých ľudí prispelo k celej organizácii a atmosfére festivalu.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

V sekcii K susedom ponúkne Art Film Fest zaujímavú tvorbu z Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Rakúska a Čiech Deň radosti, alebo Pesimista a Optimista v 21. storočí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.