Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. augusta 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra privíta pouličných divadelníkov

BRATISLAVA 3. augusta – Fantázia, hravosť, komika, jedinečné nápady, originalita a nevšedné príbehy budú dominovať v predstaveniach pouličných divadiel, ktoré sa odohrajú na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra od 21. do 26. septembra 2012. Ich dejiskom bude zmenené festivalové námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre. Divákom – detským aj dospelým ponúknu vstup do sveta bábok, akrobacie, pantomímy, ale aj kabaretu.

Divadelná Nitra tento rok už po tretí raz zverejnila výzvu pre uvedenie pouličných divadelných predstavení zo Slovenska a z Čiech. Prihlásilo sa takmer 50 súborov, festival vybral do programu 15 produkcií.

„Veľmi nás potešil záujem divadiel a rôznych divadelných skupín. Vďaka tejto výzve sme získali prehľad o aktuálnej tvorbe pouličného divadla,“ povedala manažérka sprievodného programu Slavka Civáňová.

České zoskupenie Long Vehicle Circus prinesie do Nitry netradičné spracovanie kultového baletu Piotra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero. Diváci si budú môcť pozrieť aj viedenský valčík či argentínske tango v bravúrnom prevedení na chodúľoch, akrobatické, klaunské aj pantomimické čísla.

O akrobatické aj komické kúsky nebude núdza ani vo vystúpení s názvom Platea Divadla bez domova. Jeho herci – bezdomovci a telesne postihnutí ľudia sa budú počas predstavenia meniť na cirkusantov, ktorí predvedú krátke bláznivé čísla a potom splynú s davom ľudí.

Vzrušujúcu ohňovú šou ponúkne české zoskupenie Amanitas Fire Theatre v produkcii RUR, ktorá je poctou vedeckofantastickej divadelnej hre Karla Čapka. Robotické stvorenia sa budú rodiť priamo pred zrakmi nitrianskeho publika.

Návštevníci sa budú môcť preniesť aj do snového sveta, a to vďaka Bábkovému divadlu zo Žiliny a ich predstaveniu Neobyčajný život. Poetický rozprávkový príbeh o dvoch deťoch zavedie divákov na snové výpravy. A stretnú sa aj s hovoriacim stromom alebo malou veľrybou.

Pre najmenších divákov Divadelnej Nitry sú prichystané aj dve rozprávky Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bytrice: Kocúr v čižmách v novom jarmočnom stvárnení a Bubácka rozprávka o bojazlivom dievčatku, z ktorého sa stane odvážne dievča.

Jedným z cieľov Divadelnej Nitry je aj rozvoj regionálnej kultúry, preto dáva každoročne v programe priestor nitrianskym amatérskym či mládežníckym divadlám. “V posledných rokoch zažíva Nitra naozaj rozmach divadla mladých,” vysvetlila Civáňová.

V sekcii Mladé divadlo v Nitre sa uskutočnia tri divadelné predstavenia. Divadelný súbor Slúchadlo uvedie dramatizáciu dramatizáciu prózy Moniky Kompaníkovej Piata loď, vyhlásenej za najlepší slovenský román roku 2011. Predstavenie je prierezom do duše “násťročných” a otvára dvere do zákutí duše už nie detí a ešte nie dospelých.

Mládežnícky divadelný súbor Zasesmelendve sa predstaví hrou známej britskej dramatičky Sarah Kane 4:48 psychóza o túžbe patriť niekam, byť slobodná a milovaná.

Súkromné konzervatórium v Nitre sa predvedie s hrou svetoznámeho Arthura Millera Skúška ohňom (Bosorky zo Salemu), ktorá zachytáva skutočné udalosti v 17. storočí, keď sa začal hon na čarodejnice. Tvorcovia inscenácie však odkazujú aj na nezmyselné politické procesy z čias socializmu v bývalom Československu.

Pouličné predstavenia sa v prípade nepriaznivého počasia uskutočnia v nákupno-zábavnom centre Galéria Mlyny.

Sprievodný program Divadelnej Nitry 2012 ponúkne festivalovým návštevníkom a Nitranom spolu 70 podujatí, výtvarných, filmových aj hudobných.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia Nové štipendium prináša na Slovensko príležitosť získať najlepšie vzdelanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.