Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júla 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Divadelná Nitra má opäť nabitý sprievodný program

BRATISLAVA 17. júla – Organizátori Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorého 24. ročník sa uskutoční 24. – 29. septembra 2015, pripravili aj tento rok v rámci sprievodného programu množstvo zaujímavých podujatí. Sprievodný program primárne komunikuje tému festivalu: Empatia – zdieľať a dávať, a predstaví sa vo svojich tradičných sekciách: iné_námestie, Biela noc a Festival deťom.

Podvečerný program počas prvých dvoch dní festivalu bude vyhradený predovšetkým mladým ľuďom, pre ktorých budú pripravené koncerty kapiel zastupujúcich rôzne spoločenské menšiny (Sendreiovci & Kokavakere Lavutara, Balkansambel), ale i prezentácia mladých kapiel z Nitry a regiónu (Individum, Sem a tam, Capre zo Šale.)
Namiesto zvyčajného festivalového marketu – predaja umeleckých a dizajnových výrobkov –bude tento rok v uliciach Nitry možné ochutnať rôzne dobroty, ale i vypiť si kávu pripravenú ľuďmi bez domova o organizácie o.z. Vagus, ktorá vedie vlastnú kaviareň v centre Bratislavy.

Festivalový víkend ponúkne široké spektrum podujatí od pouličného divadla, koncertov a výtvarných inštalácií. Atrakciou bude putujúci orchester Wandering Orchestra zo Španielska, ale i Poetické automaty, čo je prednes poézie a prózy slovenských autorov v uliciach Nitry prostredníctvom živých „automatov“.

Významná slovenská výtvarníčka Ilona Németh bude svojím dlhodobým projektom, verejnou inštaláciou Public Art, provokovať otázkami na spolužitie s príslušníkmi menšín. Reportážne fotografie z ilegálnej cesty sýrskych utečencov z Egypta do Európy predstaví na výstave Over the Sea oceňovaný český fotograf Stanislav Krupař, víťaz Czech Press Photo 2010, 2011 a 2014. Výnimočných ľudí, ktorí v zmysle témy Empatia – zdieľať a dávať pomáhajú v rôznych oblastiach spoločnosti, predstaví fotografická výstava laureátov ocenenia Biela vrana. Vďaka infopanelu o.z. Všestranko Les nie je smetisko sa obyvatelia a návštevníci Nitry dozvedia, okrem iného, , aký je čas rozpadu odpadu v prírode. Do verejného priestoru v Nitre pripravuje Asociácia Divadelná Nitra v spolupráci s Mestskými službami v Nitre aj vytvorenie Záhonu zmyslov –trvalkového záhonu pre slabozrakých a nevidiacich. Na obrovské plytvanie potravinami v dnešnej spoločnosti upozornia inštaláciou z jedla vyhodeného zo supermarketov študentky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Jedenásty ročník obľúbenej festivalovej Bielej noci ponúkne nočnú prehliadku výstav a výstavných priestorov Nitrianskej galérie, Ponitrianskeho múzea a Synagógy, ako aj rôznorodé podujatia v týchto inštitúciách či inštalácie a podujatia v centre Nitry. Súčasťou Bielej noci bude aj prezentácia Mladého divadla v Nitre, ktoré v nitrianskej Synagóge predstaví inscenácie mladých divadelníkov z regiónu a ich rôzne pohľady na tému empatie.

Organizátori nezabudli ani na najmladších divákov. Naivní Divadlo Liberec odohrá predstavenie O barančekovi, ktorý spadol z neba, Bábkové divadlo na Rázcestí predstavenie pre najmladšie deti Batolárium, Divadlo z Pasáže svoju novinku z uplynulej sezóny Kde je Metla?, určenú pre deti predškolského a mladšieho školského veku a Divadlo ZkuFraVon priblíži deťom cirkusový život hrou Príbehy z maringotky. Pre deti je pripravené i premietanie pôvodne televízneho seriálu o vidiacom a nevidiacom dievčatku Mimi a Líza spojené s čítaním z rovnomennej knižky. Deti z nitrianskych základných umeleckých škôl vytvoria inštaláciu podmorského sveta z plastového odpadu pod názvom Oceány plastov, na ktorú už teraz zbierajú plastový odpad viaceré inštitúcie v Nitre. V rámci debaty Živá knižnica predstavíme deťom z nitrianskych škôl empatických dospelých, ale aj deti – laureátov ocenení Biela vrana a Detský čin roka a v rámci podujatia Čí-ta-me budeme deťom čítať rozprávky z rôznych kultúr.

Téme extrémizmu a rasovej neznášanlivosti sa bude venovať Divadlo Potôň v rámci svojho dlhodobého projektu Psota na Slovensku. Problematiku rasizmu a znevýhodnených menšín fascinujúcim spôsobom zobrazuje i maďarský koprodukčný film Biely Boh v réžii Kornéla Mundruczó. Ukrajinská koprodukčná dráma Kmeň sa odohráva v prostredí špecializovanej internátnej školy pre hluchonemých (réžia Miroslav Slaboshpitsky). Aj na Slovensku vysoko aktuálnu tému zo života rómskej menšiny ponúkne najlepší minuloročný hraný český film Cesta ven (réžia Petr Václav). Štvoricu filmových projekcií uzatvára pôsobivý slovenský dokumentárny film o autistických deťoch Tak ďaleko, tak blízko (réžia Jaroslav Vojtek).

V rámci festivalovej témy sa organizátori rozhodli prezentovať aktivity rôznych menšín a komunít, ako i umelecké aktivity zdravotne postihnutých ľudí, a zároveň v programe ponúknuť podujatia špeciálne pripravené pre tieto cieľové skupiny. Okrem snahy predstaviť rôzne pohľady na tému empatie je zámerom organizátorov aj prezentácia regionálnych kultúrnych a umeleckých aktivít, súborov, skupín, kultúrnych inštitúcií a organizácií z neziskovej sféry.

O festivale: Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jedným z najvýznamnejších medzinárodných podujatí na Slovensku. Je výberovou prehliadkou európskeho divadelného umenia s dôrazom na činoherné divadlo a rôzne inovatívne formy scénického umenia (performing arts), ktoré sa vyznačuje prekračovaním hraníc druhov a štýlov. V intenciách svojej otvorenosti a rozmanitosti festival ponúka multimúzickú zostavu sprievodných podujatí – divadlo, film, výtvarné umenie, hudba a umenie vo verejnom priestore, rozvíja verejný diškurz a venuje sa neformálnemu vzdelávaniu. Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa programovo profiluje ako platforma iniciujúca pohyb ideí, kreatívneho myslenia a vyjadrovania. V tomto zmysle slúži ako protiváha komerčného a konvenčného

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Slovenské divadlo sa predstavilo v Prahe V Štúdiu L+S sa začína opäť hrať. Letné mesiace ponúknu obľúbené komédie i tradičný koncert

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.