Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Diabetikom kontrovali v lekárňach cukrovku, nie každý ju má pod kontrolou

Projekt Slovenskej diabetologickej spoločnosti odštartoval v novembri 2016 v Bratislave, kedy si verejnosť pripomínala Svetový deň diabetu. Oproti prvému ročníku prebiehalo testovanie vo väčšom počte lekární, celkovo ich bolo 24 vo všetkých krajoch. Do projektu sa zapojilo 3359 a 1639 mužov, priemerný vek bol 55 rokov. Okrem glykovaného hemoglobínu im zmerali aj hodnotu cukru v krvi. Priemerne mali glykémiu 6,22 mmol/l. Normálna hodnota je do 5,5 mmol/l. To, že hrozbu cukrovky, ktorá sa považuje za epidémiu tretieho tisícročia, nepodceňujú ani zatiaľ zdraví ľudia, ukázala štruktúra vyšetrených záujemcov. Spomedzi všetkých bolo 85 percent nediabetikov.Test na glykovaný hemoglobín sa považuje za najspoľahlivejší spôsob kontroly cukrovky. Ide o jednoduché vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie krv z prsta ako pri bežnej kontrole glykémie. Ukazuje priebeh ochorenia za posledné tri mesiace. Vysoká hodnota upozorňuje, že pacient mal prevažne vysokú hladinu cukru, čo môže byť spôsobené prehreškami v diéte aj nedostatočnou liečbou. Jej zníženie zlepšuje šance, že pacient predíde vzniku komplikácií diabetu. Spoločný cieľ lekára a pacienta je preto: Dostať sa pod sedem! Pripomína to aj projekt „Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu“, ktorý informuje o správnej kompenzácii diabetu a nutnosti kontroly ochorenia pomocou vyšetrenia glykovaného hemoglobínu.„Vzdelávanie a prevencia sú na prvom mieste a majú nezastupiteľnú úlohu v manažmente ochorenia pacientov s diabetom. Aj výsledky 2. ročníka kampane potvrdili, že pacienti nemajú dostatok znalostí o glykovanom hemoglobíne a prínosoch inzulínovej liečby. Sme preto radi, že sme mali možnosť podporiť vzdelávacie podujatia „Dia dni v lekárni“ a informačnú kampaň „Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu,“ uviedla Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi.Diabetes mellitus je choroba, ktorá v súčasnosti naberá rozmery epidémie. V súčasnosti trpí cukrovkou vo svete vyše 400 miliónov ľudí. Vysoký výskyt ochorenia je aj na Slovensku, takmer v každej rodine dnes žije aspoň jeden diabetik. Klasická medicína pokladá diabetes za nevyliečiteľnú chorobu. So správnou liečbou sa však dá viesť plnohodnotný život a zabrániť komplikáciám ako diabetická retinopatia či diabetická noha. Informácie o ochorení možno nájsť aj na webe www.zivotbezcukrovky.sk   
 

K téme

Cukrovka vytvára riziko aj pre srdce. Dá sa  však ovplyvniť modernou liečbou. Diabetikov usmerní Slovenská diabetologická asociácia a jej edukačný portál Svetový deň diabetu: Rodina a diabetes. Až 10 percent adolescentov na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou a až 28 percent z nich má metabolický syndróm! Hrozí im „diabezita“!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.