Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Diabetici vytvorili vlastnú ViaDIA ulicu

BRATISLAVA 20. novembra – Pri príležitosti Svetového dňa diabetu sa najznámejšia košická ulica symbolicky premenila na ViaDIA – Hlavnú ulicu diabetikov a z Košíc sa stalo pomyselné hlavné mesto diabetikov Slovenska. Spomedzi slovenských krajov žije totiž najviac ľudí s diabetom práve v Košickom kraji. Košice sa zároveň stali prvým slovenským mestom, ktoré pozná svoju glykémiu.

Vrcholné podujatie tohtoročného Svetového dňa diabetu sa uskutočnilo v metropole východu. Na symbolickej premene najznámejšej košickej ulice na ViaDIA – Hlavnú ulicu diabetikov sa zišli všetci, ktorých sa diabetes týka. V centre mesta tak vznikla reálna diabetická ulička a z Košíc sa na jeden deň stalo pomyselné hlavné mesto diabetikov Slovenska. Záujemcovia si mohli zmerať glykémiu, krvný tlak, či dokonca otestovať aj predispozíciu k tzv. diabetickej nohe. Dozvedeli sa ako predísť cukrovke, resp. ako s ňou prežiť dlhý a plnohodnotný život vďaka spolupráci a najmodernejšej liečbe. „Symbolickou premenou najznámejšej košickej ulice a vytvorením reálnej diabetickej uličky sme chceli ukázať, ako blízko je diabetes každému z nás a aká nevyhnutná je zmysluplná osveta,“ vysvetlil predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. Košická ViaDIA – Hlavná ulica diabetikov tak nadväzuje na bratislavskú ViaDIA – Cestu diabetikov a ViaDIA – Námestie diabetikov v
Liptovskom Mikuláši. Projekt má ambíciu vstúpiť aj do ďalších slovenských miest a bezprostredne tak šíriť potrebnú osvetu o diabete.

Košice si pritom nevybrali náhodne. V Košickom kraji žije najväčší počet ľudí s diabetom spomedzi slovenských krajov. Podľa aktuálnych štatistík je to viac ako 52 000 ľudí. „Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia. Ak sa nám tento trend nepodarí zvrátiť, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom,“ upozorňuje docent Martinka a dodáva: „Aby sme spomalili vzostup ochorenia, rozhodli sme sa spojiť sily všetkých zainteresovaných a realizovať rozsiahly informačno-edukačný projekt pod názvom ViaDIA. Cieľom je šíriť osvetu nielen medzi pacientmi s diabetom, ale aj medzi širokou verejnosťou“.

Košice poznajú svoju glykémiu
Košice sa zároveň stali prvým slovenským mestom, ktoré spoznalo svoju glykémiu, teda hodnotu cukru v krvi. „Glykémia si zaslúži rovnakú pozornosť ako cholesterol, či krvný tlak. Svoju glykémiu by mal poznať každý človek, ktorý sa zaujíma o svoje zdravie,“ vysvetlil MUDr. Vladimír Uličiansky, vedecký sekretár Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Jeho kolega doc. MUDr. Zbyněk Schroner doplnil: „Preto sme sa rozhodli zaznamenávať jednotlivé merania počas dňa a z nich spraviť symbolickú priemernú glykémiu Košíc“. Tá nakoniec dosiahla hodnotu 6,25 mmol/l. O cukrovke sa pritom hovorí, ak je hodnota krvného cukru kedykoľvek v priebehu dňa vyššia ako 11,1 mmol/l alebo ak je hladina cukru v krvi nalačno vyššia ako 7 mmol/l. Celkovo si v Košiciach zmeralo glykémiu viac ako 1000 ľudí a takmer 5 000 návštevníkov bolo zvedavých ako vyzerá diabetická ulica.

Aj samotná liečba cukrovky sa zameriava na intenzívnu kontrolu hladiny cukru v krvi s cieľom udržať túto hladinu v normálnom rozmedzí. Základom je trvalá zmena životného štýlu, zdravá strava a liečba tabletami alebo inzulínom podľa inštrukcií diabetológa. Ak je totiž hladina cukru v krvi dlhodobo príliš nízka alebo príliš vysoká, môže to viesť k veľmi vážnym komplikáciám:

• SLEPOTA: „Cukrovka je vôbec najčastejšou príčinou slepoty a zhoršenia videnia.“
• AMPUTÁCIA NÔH: „Viac ako 4 000 diabetikov príde ročne o nohu.“
• PROBLÉMOY SO SRDCOM: „Ľudia s diabetom majú dvoj- až štvornásobne vyšší počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia a na infarkt.“
• POŠKODENIE OBLIČIEK: „Diabetes je najčastejšou príčinou nezvratného zlyhania obličiek.“

O projekte ViaDIA
Projekt ViaDIA ukazuje, že predpokladom pre plnohodnotný život s cukrovkou je zodpovedný prístup k ochoreniu a dodržiavanie všetkých pravidiel, ktoré si diabetes vyžaduje. „Aby ste mohli viesť plnohodnotný a kvalitný život, potrebujete dostatok informácií,“ zdôrazňuje spoluautor projektu MUDr. Vladimír Uličiansky, a dodáva: „Úspešná liečba cukrovky si vyžaduje, aby sa pacient stal aktívnym spolutvorcom svojej liečby.“ Ďalší autor projektu doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD., dopĺňa: „Našou snahou je prekonať bariéry, ktoré cukrovka so sebou prináša. Chceme podať pomocnú ruku nielen chorým s cukrovkou, ale aj ich blízkym, aby mohli spolu prežiť zdravší, plnohodnotnejší a kvalitnejší život.“

Generálnym partnerom projektu ViaDIA je spoločnosť Sanofi. „Usilujeme sa zvyšovať povedomie o výskyte diabetu a edukovať širokú verejnosť v snahe zlepšiť starostlivosť a manažment ochorenia na celom svete. Našou snahou je povzbudiť ľudí, aby pristupovali k diabetu aktívne. Chceme ich motivovať ku zdravšiemu životnému štýlu a prispieť tak k zníženiu negatívnych dopadov tohto ochorenia,“ hovorí Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločností Sanofi a Zentiva.

Podujatie organizované Slovenskou diabetologickou spoločnosťou podporujú aj Zväz diabetikov Slovenska a organizácia DIADOR. Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Sanofi.

Viac informácií o živote s cukrovkou a jej prevencii nájdete na www.viadia.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Správne liečení diabetici si počas Vianoc môžu dovoliť vyprážaného kapra Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku. Vyše 200 z nich zachytil projekt Maj svoj cukor pod kontrolou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.