Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Decembrový PET JAZZ 2013 rozozvučí Klub za zrkadlom

BRATISLAVA 26. novembra – PetJazz je medzinárodný a multikultúrny festival vysoko špecializovaný práve na jazzovú hudbu a jeho snahou je podpora jazzu ako menšinového žánru a cieľom je vytvorenie stabilného zázemia na prezentáciu mladých jazzových umelcov zo Slovenska i zahraničia. Festival prezentuje mladých začínajúcich hudobníkov a zároveň ponúka osvedčenú kvalitu renomovaných osobností súčasného hudobného života.

Priaznivci jazzovej hudby v Bratislave majú značku PetJazz dobre zažitú a momentálne sú prípravy už na 13. ročník festivalu v plnom prúde a návštevníci sa môžu tešiť na kapely ako AsGuests Reunion, Zimní kúzelníci, Suchomel and Sramek quartet.

AsGuests je projekt založený na spolupráci Mira Heráka a Michala Vaňoučka. Ako názov už napovedá, hudobníci si prizývajú na spoluprácu rôznych hostí a vytvárajú tak nové formácie. Prvý AsGuests sa predstavil publiku v roku 1997 v Štúdiu 5 Slovenského Rozhlasu v Bratislave. Počas obdobia do roku 2000 sa v tomto telese vystriedalo viacero hudobníkov ako napr. Radovan Tariška, Milo Suchomel, Juraj Kalasz, Robert Vizvári, Peter Solárik, Marián Mášik a iní.

Od roku 2000 pôsobia v Holandskom Den Haagu v zoskupení Miro Herák, Michal Vaňouček, Rafael Morales a Peter Solárik, kde vytvárajú ďalšie projekty s mnohými hudobníkmi. Sú držiteľmi prestížnej „The Dutch Jazz Competion 2004“ na North Sea Jazz festivale a získali aj prvú cenu na „Pim Jacobs Muziek Prijs 2004“ v Rotterdame. AsGuests má na konte vydané 2 CD a 1 DVD a momentálne pripravujú materiál na novu nahrávku. Ich posledné CD „Universal Mind“ bolo vydané spoločnosťou Origin Records v USA.

Zimní kúzelníci: projekt skladateľky, flautistky a herečky Sisy Michalidesovej. Zimní kúzelníci predstavuje nevšednú hudobníčku z perspektívy jej vlastných kompozícií v oblasti filmovej a divadelnej hudby. Prvky jazzu a vážnej hudby sú kúzelne kombinované s výrazovými prostriedkami balkánskeho a slovenského folklóru. Projekt zaznel na Bratislavských jazzových dňoch 2010, na festivale Pohoda, na festivale Jazz Prešov 2012, BHS 2013 a Orava Jazz festival 2013. Zostava Zimných kúzelníkov je spolkom hudobných kúzelníkov: hrajú Peter Preložník, Pavol Bereza, Boris Lenko, Milo Suchomel, Anton Jaro, Štefan Bugala, Stanislav Palúch, Július Šoška, Martin Ťažký. Všetci z ansámblu okolo Sisy Michalidesovej sú hudobníckou špičkou, majstrami svojich nástrojov.

Jazzová formácia Milo Suchomel Quartet sa začala formovať v rokoch 2002 – 2003. Jej zostava sa príležitostne obmieňa. Niekoľko rokov sa úspešne prezentovala na európskych pódiách. Aktuálne zloženie: Milo Suchomel – tenor saxofón, Tomáš Gajlík – piano, Štefan Bartuš – kontrabas, Peter Solárik – bicie. Milo Suchomel je jednou z najvýraznejších osobností slovenského jazzu. Jeho profesionálny záujem o tento hudobný štýl sa začal formovať už počas štúdia na Štátnom konzervatóriu v Žiline, po ktorom absolvoval aj Konzervatórium v Bratislave a študijný pobyt na University of Louisville v Kentucky v Spojených štátoch amerických. Účinkoval vo formáciách Elle Quartet/Quintet (zakladateľ), Swinging Europe, Dodo Šošoka and his friends, Ľuboš Šrámek Artsamble, Matúš Jakabčic CZ – SK Big Band, Gustav Brom Big Band a Orchester Pavla Zajačka. Spolupracoval s významnými osobnosťami nielen doma (Juraj Bartoš, Dušan Húščava, Gabriel Jonáš, Peter Lipa, Ľuboš Tamaškovič a iní), ale i
vo svete (Gail Anderson, Robert Balzar, Joe LaBarbera, Jerry Bergonzi, Dennis de Blazio, Karin Edwards, Heinrich von Kalnein, Peter Mutsen, Adelhard Roldinger, Yvonna Sanchez, Melanie

Ľuboš Šrámek je známy jazzový hudobník, ktorý za posledných sedem rokov (počas pôsobenia na Slovensku) ako absolvent s vyznamenaním na Jazzovej akadémii v Grazi už neraz predstavil svoj mimoriadny talent a vzdelanie. Z pohľadu interpretácie je zaujímavosťou jeho takmer učebnicová technika, pestré harmonicko-melodické myslenie so zmyslom pre rafinovanú rytmizáciu a pravidelný pulz. Pre jeho progresívny pohľad na novodobé jazzové umenie je vyhľadávaný aj ako skladateľ a aranžér. Momentálne pôsobí ako leader vlastného zoskupenia East European Artsemble a zároveň pracuje na novom projekte Jazzonance.

Jazzoví gurmáni, príďte si vychutnať kvalitný a dobre ochutený festival PetJazz v Klube Za zrkadlom, Rovniankova 3, Bratislava, ktorý sa uskutoční s podporou Ministerstva kultúry SR dňa 12.12. 2013 o 19:00 hod.

Vstupenky sú v predaji v pokladniach KZP a sieti Ticketportal.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

BILLA pre veľký záujem predlžuje Vianočnú lotériu Čo rozhoduje pri nákupe nových módnych kúskov? Zmeny v nákupnom správaní Slovákov poznačila pandémia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.