Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

„Dajte šancu vitamínu C !“ – vyzýva americký inštitút NIH

BRATISLAVA 1. júla – Nezávislá americká inštitúcia NIH vyzvala všetkých zdravotníkov sveta, aby dali vitamínu C vo svojej klinickej praxi šancu („Give C a chance“) a zapojili sa do observačných štúdií, ktoré tvoria kazuistiky založené na dôkazoch.

Infúzna terapia vitamínom C je už pol roka dostupná aj pre pacientov na Slovensku. Je registrovaná Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a je viazaná na lekársky predpis.

Kedy aplikovať vitamín C?

Preventívne podávanie vysokých dávok vitamínu C vnútrožilne možno odporúčať vždy u tých jedincov, ktorí sa nachádzajú v stave oxidatívneho stresu. Sú to ľudia, ktorí sú prepracovaní, zle sa stravujú, sú unavení, prekonávajú akútnu fázu zápalového ochorenia, ktoré má potenciál prejsť do chronickosti.

Liečebné podanie vitamínu C sa odporúča u ochorení, ktorých vývoj môže pozitívne ovplyvniť vysoká plazmatická hladina vitamínu C. Sú to ochorenia spojené s prítomnosťou chronického zápalu, reumatologické ochorenia, ochorenia spojené s degeneráciou kolagénu – degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy), ochorenia spojené s poruchou imunitnej reakcie, napríklad – astma, rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, alergické a autoimunitné ochorenia.
(zdroj: MEDIKOM SLK, 1/2013, Slovenská republika)

Prečo nestačí perorálna forma?

Pri podaní vitamínu C ústami – vďaka obmedzeným transportným možnostiam v čreve – je možné dosiahnuť v krvi len nízku koncentráciu vitamínu C, ktorá stačí zabezpečiť len bežné, nie však preventívne a liečivé účinky (protiinfekčné, protialergické, protizápalové, protinádorové). Na dosiahnutie liečivých účinkov vitamínu C je nutné vytvoriť v krvi niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu, čo je možné dokázať len pri vnútrožilovom podaní vitamínu C.

Zaujímavé výsledky už aj na Slovensku

V rozhovore pre odborný časopis MEDIKOM pani doktorka MUDr. Točíková, z Neurologickej ambulancie v Bratislave referovala, ako úspešne vo svojej praxi použili infúzie s vitamínom C v druhej fáze liečenia ťažkého radikulárneho syndrómu (vystreľujúca bolesť v dôsledku útlaku koreňa chrbticového nervu) na ľavej hornej končatine, ktorý bol zapríčinený veľkou herniou intervertebrálneho disku (prietrž medzistavcovej platničky) v oblasti krčnej chrbtice. Po masívnej analgetickej liečbe a počas trvalej rehabilitácie bolo podaných 10 infúzií s vitamínom C vo vysokej koncentrácii. Pred podaním týchto infúzií mala pacientka výrazne obmedzenú pohyblivosť krčnej chrbtice, občasné bolesti, bola stále unavená, úzkostná a mala trvalý pocit brnenia v ľavej ruke. Po liečbe s C vitamínom sa tieto problémy eliminovali.

Zaznamenali aj zlepšenie celkovej kondície u pacienta s boreliózou v treťom štádiu ochorenia a po prekonanej cievnej mozgovej príhode. Zlepšila sa mu pohyblivosť a pocit celkovej kondície sa výrazne zlepšil. Infúziami s vysokými dávkami vitamínu C sa im podarilo zachrániť práceschopnosť pacienta a recidivujúcimi bakteriálnymi infekciami horných ciest dýchacích, ktoré vznikli po dlhotrvajúcom pracovnom strese, ako následok narušenej imunity. Stav si vyžiadal opakovanú aplikáciu stále náročnejších antibiotík. Po podaní 10 infúzií k ďalšej recidíve nedošlo, ale pacient chodí stále na preventívne podávanie infúzie raz týždenne.
(zdroj: MEDIKOM SLK, 1/2013, Slovenská republika)

Vitamín C a onkologický pacient

Infúzna vysoká dávka vitamínu C je používaná v onkológii ako súčasť nutričnej liečby (parenterálnej výživy), pretože nádorové bujnenie a chemoterapia či rádioterapia vedú preukázateľne k deficitným hladinám vitamínu C. V takom prípade sú ohrozené imunitné funkcie, organizmus je zahltený oxidatívnym stresom, ktorý je živnou pôdou pre chronické zápalové reakcie, ktoré podporujú nádorové bujnenie. Kvôli deficitu vitamínu C môže tiež nesprávne fungovať metabolizmus, cievny a nervový systém, preto pacienti trpia nevoľnosťou, nechutenstvom, nespavosťou, depresiami atď. Avšak vysoká dávka vitamínu C rýchlo koriguje deficitnú hladinu vitamínu C v krvi, čo vedie k podpore základnej onkologickej liečby a ku zníženiu výskytu uvedených nežiaducich účinkov. Okrem toho uvedená infúzna terapia prispieva k cielenej likvidácii rakovinových buniek a pôsobí proti metastázovaniu, čo je dávané do súvislosti so schopnosťou vitamínu C blokovať nádorovú angiogenézu (nádor si nemôže na novo vytvárať svoje cievy a šíriť sa).

S využitím vitamínu C na úrovni nutričnej intervencie v rámci onkologickej liečby netreba váhať, pretože pre nasadenie parenterálnej výživy u onkologických pacientov (v rámci protinádorovej liečby) existujú relevantné odborné argumenty. Navyše, uvedené terapeutické využitie v onkológii potvrdzuje záujem, ktorý o vitamín C prejavujú americké univerzity a ďalšie odborné pracoviská vrátane Národného onkologického ústavu (National Cancer Institute, NCI), ktorý spadá pod Národné zdravotné ústavy (National Institutes of Health, NIH). Momentálne je s vitamínom C organizovaných 10 veľkých klinických štúdií v odbore onkológia. V súčasnej dobe prebiehajú v USA a jedna v Kodani (kde je zaznamenaný celosvetovo najvyšší výskyt karcinómu pankreasu). Všetky sú zahrnuté do oblasti, kde zlyháva chemoterapia alebo kde je vhodná kombinácia vitamínu C s chemoterapiou.

Kde je infúzia dostupná?
Ľudia, ktorí sa domnievajú, že by pre nich bola vhodná infúzna liečba či preventívna kúra vysokodávkovaným vitamínom C, môžu kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára alebo onkológa, či iného špecialistu, pretože túto terapiu môže predpísať každý lekár.

Viac informácie o tejto liečbe nájdete na www.vitamin-c-infuzia.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Lifehack pre domácnosť? Tipy a triky, ako zapojiť umelú inteligenciu Tip na originálny vianočný darček od Miele: Darujte svojim blízkym gastro zážitok z varenia so šéfkuchárom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie PR správy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.