Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Logo krivky ok_pages to jpg 0001.jpg
Foto: COOP Jednota
23. júna 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

COOP Jednota pokračuje v protiinflačnej garancii

23.6.2023 – Domáci maloobchodný systém COOP Jednota pokračuje v iniciatíve Protiinflačná garancia a bude aj naďalej ponúkať vybrané tovary s cenovým limitom, v období od 1.7.2023 do 30.9.2023, s interným prehodnocovaním na mesačnej báze. Aktualizovaný zoznam tovarov s protiinflačnou garanciou tvoria základné potraviny so zameraním sa na slovenskú produkciu.

Dobrovoľná iniciatíva Protiinflačná garancia vznikla v období citeľnej neistoty na domácom i na svetových trhoch. Krivka inflácie zaznamenala dramatické hodnoty a v dlhšom horizonte nebolo možné predvídať ďalší vývoj. Táto aktivita mala v obchodnej praxi svoje opodstatnenie a význam pri zmiernení dopadov inflácie na spotrebiteľské ceny základných potravín s cieľom eliminovať prípadné cenové skoky a priniesť tak isté upokojenie pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. „Po spustení protiinflačnej garancie sme v obchodnej praxi evidovali situácie, kedy došlo k navýšeniu odbytových cien zo strany dodávateľov, no garantované ceny v rámci iniciatívy boli dodržané na úkor obchodníka. Sme presvedčení, že v 2. štvrťroku prispela iniciatíva regionálne i plošne k postupnému zmierneniu napätia a zníženiu tempa rastu cien potravín na Slovensku. Prezentované obavy potravinárov, že táto iniciatíva bude na ich úkor, sa nenaplnili,“ uvádza Ján Bilinský, predseda predstavenstva, COOP Jednota Slovensko.

Situácia sa stabilizovala, neistota pretrváva

V aktuálnom období došlo k výraznému upokojeniu situácie na svetových trhoch. Stabilizoval sa najmä trh s energiami a pohonnými hmotami, čo sa pozitívne prejavuje aj v oblasti predaja potravín. Situácia na trhu s potravinami sa postupne zlepšuje, inflácia má klesajúcu tendenciu. Vojnový konflikt na Ukrajine má však potenciál nepredvídateľne negatívne ovplyvniť situáciu v Európe, čo môže viesť opätovne k cenovým výkyvom. „Na základe internej analýzy sme sa rozhodli v iniciatíve pokračovať. K cenotvorbe základných potravín budeme aj naďalej pristupovať zodpovedne a citlivo. Každý mesiac si interne vyhodnotíme prínos protiinflačnej garancie a zaujmeme zodpovedné stanovisko. Nemennou prioritou a spoločnou úlohou celej potravinovej vertikály stále zostáva, aby ceny základných potravín dennodennej spotreby zostali dostupné pre všetky príjmové skupiny obyvateľstva,“ zdôrazňuje Filip Kasana, podpredseda, COOP Jednota Slovensko. Dôležité sú zmysluplné opatrenia a podporné mechanizmy s pozitívnym dopadom nielen na vývoj cien pre slovenských spotrebiteľov, ale tiež na zlepšenie konkurencieschopnosti slovenskej potravinovej produkcie a zvýšenie potravinovej sebestačnosti Slovenska.

Aktuálny zoznam produktov

Pri zostavovaní zoznamu tovarov protiinflačnej garancie sa domáci reťazec COOP Jednota zameral primárne na slovenskú produkciu, čo prinieslo pozitívny efekt aj vo vzťahu k predaju slovenských potravín. Aktualizovaný zoznam produktov s prehodnotenými maloobchodnými cenami, platný od 1.7.2023 do 30.09.2023, bude uverejnený na web stránke – www.coop.sk.

Informačný servis

K téme

COOP Jednota otvára prvú automatizovanú predajňu na Slovensku COOP Jednota získala Cenu Hermes Komunikátor roka 2023 za najrýchlejší zálohový automat

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.