Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Cimrmanovci opäť odchádzali so standing ovation

BRATISLAVA 9. novembra 2017 – Divadlo Járy Cimrmana na čele so Zdeňkom Svěrákom aj tento rok symbolicky otvorilo Festival českého divadla, ktorého 24. ročník sa v pondelok začal v Štúdiu L+S. Ich predstavenie Lijavec vzniklo v roku 1982, no po roku ho museli z repoertoáru stiahnuť. Až do Nežnej revolúcie v roku 1989. ,,Táto inscenácia sa dlho nehrala, pretože vtedajšia ŠTB vycítila, že je to tak trochu proti nim,“ povedal s úsmevom o hre Zdeněk Svěrák, ktorého slovenskí diváci veľkým standing ovation.

Otvorenie Festivalu českého divadla jedným z predstavení legendárnych Cimrmanov sa už stalo tradíciou, na ktorú sa diváci tešia celý rok. Inak tomu nebolo ani tentokrát. Vypredané bolo doslova za pár dní a fanúšikovia sa zbehli z celého Slovenska. ,,Pricestoval som za vami 230 kilometrov,“ povedal s úsmevom jeden z návštevníkov pondelkového predstavenia, ktorý si ešte pred otvorením festivalu prišiel dať podpísať od Zdeňka Svěráka knihu.

Počas festivalu sa diváci môžu v priestoroch divadla zoznámiť aj s tvorbou českého výtvarníka Jiřího Slívu s názvom Nonsens? Nesmysl!, ktorá dopĺňa genius loci Štúdia L+S – kvalitný humor. Brilantný výtvarník a grafik, si na vernisáži ,,zamuzicíroval“ so slovenským hudobníkom a jazzmanom Petrom Lipom. ,,Mám rád Slovensko a mám rád aj jazz, o čom svedčí aj niekoľko obrázkov, ktoré tu vystavujem,“ povedal Slíva.

Celkovo sa do 22.novembra predstaví na doskách bratislavského divadla šesť českých divadelných scén s celou plejádou vynikajúcich hercov ako napríklad Zdeněk Svěrák, Petr Štěpánek, Zlata Adamovská, Simona Stašová, Michal Dlouhý, Jakub a David Prachařovci, ale aj Bolek a Vladimír Polívkovci, ktorým bude patriť záver festivalu.

Festival je realizovaný pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku.
Generálny reklamný partner: Slovenská sporiteľňa
Hlavní reklamní partneri: Tempest, Axis Media, LGM
Reklamní partneri: Novis, České centrum, For-stav, R-Media, Barzzuz, Fatra, Hotel Tatra
Mediálni partneri: Jemné, Pravda, .týždeň, Kam do mesta, webnoviny.sk, zoznam.sk, predpredaj.sk, netky.sk, BKIS
Projekt finančne podporili: Fond na podporu umenia, Ministerstvo kultury České republiky

K téme

Festival českého divadla otvoria Cimrmanovci a ich AKT Poliklinika spúšťa petíciu za bezbariérový prístup

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.