BSK: Na pôde Úradu BSK sa diskutovalo aj o novele školského zákona
BRATISLAVA 6. júna – Na pôde Úradu Bratislavského samosprávneho kraja sa uskutočnilo pracovné rokovanie riaditeľov stredných škôl a školských zariadení, ktoré sú v pôsobnosti BSK. Diskutovalo sa napríklad aj o novele školského zákona, vytvorení centier odborného vzdelávania, výsledkoch prijímacích skúšok či o prípravách na školský rok 2012/2013. Pripravená bola aj prezentácia činnosti organizácie Modrý anjel. 58 prítomných riaditeľov informovali podpredsedníčka BSK Gabriella Németh a riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu BSK Roman Csabay.
V súčasnosti pripravuje ministerstvo školstva novelu zákona o odbornom vzdelávaní a príprave a rovnako aj zákona o výchove a vzdelávaní, tzv. školského zákona. „V zmysle týchto noviel by mali župy kompetenciu rozhodnúť o sieti škôl a školských zariadení, znamená to, že by župy určovali jednotlivým školám počty tried alebo počty žiakov a rovnako aj odbory, ktoré môžu otvoriť alebo na druhej strane, ktoré by zanikli,“ priblížila podpredsedníčka BSK Gabriella Németh.
Gabriella Németh tiež zdôraznila, že Bratislavská župa pri tvorbe a formovaní siete stredných škôl postupuje vždy zodpovedne, o čom svedčí aj to, že pomer gymnázií oproti stredným odborným školám je zachovaný – 25 percent gymnázií a 75 percent odborných škôl z celkového počtu stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Tento pomer však v Bratislavskom regióne z pohľadu všetkých zriaďovateľov nie je zachovaný. „V súčasnosti v Bratislavskom kraji je počet gymnázií oproti odborným školám (všetkých zriaďovateľov) nepomerne vyšší, ako je to v pomere u nás na župe,“ povedala.
Podpredsedníčka zároveň vyzdvihla, že je veľmi rada, že konečne bola naštartovaná komunikácia medzi ministerstvom školstva a ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, najmä čo sa týka oblasti odborného vzdelávania. „Nie je možné, aby školy produkovali nezamestnateľných absolventov a pritom by neprihliadali na potreby trhu práce. Ak budeme mať analýzu, ktorá bude hovoriť o tom, aké odbory alebo odborné školy budú potrebné pre trh práce, budeme vedieť ovplyvniť aj zamestnateľnosť mladých ľudí, zdôraznila Gabriella Németh. Ako ďalej pokračovala, zámerom Bratislavskej župy je vytvoriť také centrá odborného vzdelávania pre študentov, aby popri teoretických vedomostiach mali možnosť získať aj praktické zručnosti, a tým by sa zvýšila ich zamestnateľnosť na trhu práce. Od septembra by mali na školách v pôsobnosti BSK vzniknúť dve centrá odborného vzdelávania – pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka (Spojená škola Ivanka pri Dunaji) a pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií (SOŠ Hlinícka 1). Vznik COV odsúhlasili na májovom zastupiteľstve krajskí poslanci.
Mgr. Iveta Tyšlerová
hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
bx;nr