Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Bratislava má prvú očnú električku, v ktorej sa môžete sami vyšetriť

BRATISLAVA 1. augusta 2017 – Predstavte si, že nastúpite do očnej električky a po ceste do cieľovej stanice si stihnete sami vyšetriť zrak. Síce bleskovo, ale aspoň na chvíľu upriamite svoju pozornosť na najdôležitejší orgán, na ktorý množstvo ľudí často zabúda.

V Bratislave ju stretnete na trasách električiek číslo 2 (Železničná stanica Nové mesto – Hlavná stanica), 7 (Staré mesto; Námestie SNP Železničná stanica Rača Vinohrady), 8 (Ružinov – Námestie Ľudovíta Štúra), 9 (Ružinov – Karlova Ves).

„Je úžasné, že si v rámci presunu električkou z miesta na miesto môžete spraviť očné testy, aby ste vedeli, či sa máte k očnému ponáhľať alebo nie,“ teší sa zo spolupráce Očnej kliniky NeoVízia s Dopravným podnikom Bratislava primár a očný chirurg, MUDr. Radovan Piovarči.

„Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá.“

Očné preventívne prehliadky dokážu podľa očných lekárov diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. „Precízne vykonané komplexné očné vyšetrenie dokáže v niektorých prípadoch odhaliť nádory mozgu, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia (boreliózia, toxoplazmóza, pásový opar…), autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.“

Vo vnútri električky si môžu cestujúci krátkym testom otestovať farbocit či spraviť test zameraný na odhalenie ochorení sietnice. Súčasťou interiéru električky sú aj informácie o najnovších bezbolestných laserových operáciách očí, o operácií očí po päťdesiatke a o ochorení sivého zákalu.

Testy sú jednoduché, umiestnené po celej dĺžke vo vnútri električky. Stačí sa počas cesty postaviť a postupovať podľa inštrukcií na plagátoch.

Očný chirurg MUDr. Piovarči pripomína, že jazda bratislavskou električkou nenahradí vyšetrenie u lekára. Bratislavská očná klinika ňou chce však vzbudiť záujem verejnosti o dôležitosť včasnej prevencie a moderných typoch operácií a liečby očných ochorení, ktorá je k dispozícii už všetkým slovenským pacientom.

Lekári bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia chcú novou očnou električkou upozorniť na to, že by sme očné prehliadky nemali nikdy zanedbať. Komplexné očné vyšetrenie je ideálne podstúpiť precíznu raz ročne, minimálne však každý druhý rok.

Očná električka, na ktorú môžete na bratislavských cestách natrafiť do júla 2018, je výsledkom spolupráce bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia a Dopravného podniku Bratislava.

K téme

6 najkrajších oblastí v Dolnom Rakúsku, do ktorých sa oplatí vyraziť na cyklistiku Poliklinika spúšťa petíciu za bezbariérový prístup

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.