Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júna 2013 PR správyŠport od PRservis.skSITA Diskusia()

Andrle a Padrnos na Okolo Slovenska 2013!

BRATISLAVA 11. júna – V piatok 7. júna sa slávnostným odovzdávaním cien na námestí pri OD Eurovea skončil už 57. ročník pretekov Okolo Slovenska. 132 jazdcov z 22 tímov odštartovalo 4. júna v Košiciach. Aj napriek nepriaznivému počasiu sa súťažiaci úspešne dostali až do cieľa.

Dokopy bolo naplánovaných 5 etáp v celkovej dĺžke 907,9 km. Víťazom 1. etapy Košice – Humenné sa stal Slovinec Tim Mikelj. Z 18-tky Slovákov skončil najlepšie na 11. mieste Michael Kolář z Dukly Trenčín Trek na čele. 2. etapa viedla z Humenného do Liptovského Hrádku, čo predstavuje 212 km. Jej víťazom sa stal Rus Sergej Nikolajev. 25 ročný jazdec tímu Itera Katusha triumfoval v záverečnom špurte pre Maďarom Krisztiánom Lovassym a Nemcom Maximilianom Beyerom.

Víťazom 3. etapy, najdlhšej trate s celkovou dĺžkou 225 km z Liptovského Hrádku do Trenčína, sa stal v hromadnom špurte Talian Andrea Fedi z tímu Ceramica Flaminia. Jazdcov tu čakalo až 6 horských prémií. Zo 17-tky slovenských pretekárov bol najrýchlejší Maroš Kováč z Dukly Trenčín Trek, ktorý skončil na treťom mieste.

Z dôvodu mimoriadnej povodňovej situácie, ktorá v posledných dňoch sužuje nielen Slovensko, bola záverečná etapa z Trenčína do Bratislavy skrátená iba do Hlohovca, celkovo na 65,5 km. Víťazom tejto etapy sa stal dánsky jazdec tímu Concordia Forsdkring-Riwal Martin Mortensen. Piata etapa Bratislava – Gabčíkovo – Bratislava sa kvôli povodniam v Bratislave a okolí neuskutočnila vôbec.

Celkovým víťazom sa stal 20. ročný Čech Petr Vakoč z tímu Etixx-Ihned. Tento mladý, v uplynulom roku vzniknutý tím, šikovne vedie bývalý známy cyklista René Andrle. Na pretekoch Okolo Slovenska tento tím viedol dokonca aj Pavel Padrnos, bývalý domestik Lanca Armstronga! Nečudo, že ich zverenec pretavil silnú motiváciu do výborného výsledku. Vakoč v celkovom poradí triumfoval pred Slovincom Timom Mikeljom s náskokom až 29 sekúnd. Zo Slovákov sa najlepšie umiestnil Maroš Kováč – jazdec tímu Dukla Trenčín Trek, ktorý obsadil celkovú tretiu priečku. Sme radi, že slovenský tím Dukla Trenčín Trek obhajuje pozíciu silného tímu a vybojoval si miesto na stupienkoch celkových víťazov. Snom športového manažéra tímu Dukla Trek, Jána Valacha (celkový víťaz Okolo Slovenska z roku 1996), bude bezpochyby prelomiť 8 ročnú pauzu Slovákov na poste Celkový víťaz. Výsledky boli vyhlásené v Bratislave na námestí pri OC Eurovea 7. Júna. Ocenení neboli iba pretekári, ale aj prítomné detičky, či diváci, ktorí
prišli na bicykli.

Preteky od svojho vzniku prešli rôznymi vývojovými štádiami. Vždy však išlo o klasický etapový pretek, ktorého sa zúčastňovali nielen domáci, ale aj zahraniční pretekári. Vôbec prvý ročník odštartoval 19. júna 1954 na vtedajšom Stalinovom námestí v Bratislave. Do cieľa prišiel víťazne Čech Nesl. Cyklistické preteky Okolo Slovenska už tradične podporila aj spoločnosť Homola – autoservisná technika.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.