Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2014 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako sa zbaviť skľúčenej nálady

BRATISLAVA 1. októbra – Každého z nás občas postihne skľúčená nálada, ktorá môže mať rôzne príčiny. Vzniká následkom životných situácií, ktoré jedinec ťažko prekonáva a vyrovnáva sa s nimi. Môže ísť o pracovné problémy, stres, stavy vyčerpania, partnerské nezhody, rodinné ťažkosti, ale tiež závažnejšie zdravotné problémy, alebo dlhodobý nezlepšujúci sa zdravotný stav. Dôležité je, aby skľúčená nálada neprešla do jej ťažšej formy, do depresie.

Čo je príčinou skľúčenej nálady?
Stavy spojené s úzkosťou, smutnou náladou a psychickou únavou sú ovplyvňované tzv. neuromediátormi, hlavne sérotonínom. Ten sa vytvára v mozgu z aminokyseliny L-tryptofán. Sérotonín je označovaný tiež ako hormón šťastia, nakoľko pozitívne ovplyvňuje našu náladu, emócie a spánok. Sérotonín sa nachádza aj v tráviacom trakte, kde môže ovplyvniť trávenie (syndróm dráždivého čreva, nauzeu, nechutenstvo, bolesť žalúdka, zápchu). Nachádza sa aj v krvných doštičkách, a má vplyv na správne zrážanie krvi a kontrakciu hladkého svalstva. Nerovnováha sérotonínu môže preto viesť ku vzniku migrén.

Pomoc môžeme nájsť v prírode
Jednou z možností ako si pomôcť prekonať skľúčenú náladu, a psychickú únavu nám ponúka sama príroda. Najčastejšie používané sú dve byliny, ľubovník bodkovaný a šafran siaty, ktorých priaznivé účinky na psychiku sú už dlhodobo známe a využívajú sa aj vo farmaceutickom priemysle na výrobu liečivých prípravkov. Ich veľkou výhodou je tradíciou overený účinok a dobá znášanlivosť.

Prípravky z ľubovníka bodkovaného majú určité obmedzenia a preto by mali pacienti vedieť s ktorými liekmi by sa nemal spolu užívať. Známy je jeho fotosenzitívny účinok pri opaľovaní, a preto sa počas liečby ľubovníkom bodkovaným treba vyhýbať slneniu. Pre ženy v aktívnom veku je dôležité vedieť, že znižuje účinnosť perorálnej hormonálnej antikoncepcie.

Šafran, na rozdiel od ľubovníka, účinok ostatných liekov takmer neovplyvňuje. Vďaka preukázanej účinnosti a relatívne „univerzálnemu“ používaniu sa prípravky zo šafranu rýchlo presadili. V roku 2009 sa stal Saframyl (prípravok zo šafranu) druhý najčastejšie odporúčaný prípravok používaný pri psychických problémoch – skľúčenej nálady a depresívnych sklonoch (prieskum Lekárnici odporúčajú 2009).

V lekárni sú dostupné voľnopredajné prípravky obsahujúce aktívne zložky (šafran, ľubovník bodkovaný, L-Tryptofán, vitamín B6), ktoré pomáhajú vyrovnávať zníženú hladinu sérotonínu v mozgu, a tým navodiť pozitívnu náladu, normálnu činnosť nervovej sústavy a odstrániť pocit únavy a vyčerpania.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Spolok Judášov. Krimitriler od Petra Šlosera Viete zmeniť názor, alebo si tvrdohlavo stojíte za svojím?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.