Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87454_thinkstockphotos 908888470 676x451.jpg
5. apríla 2018 Ekonomika od PRservis.skSITA Diskusia()

Aj podnikatelia využívajú znalcov a znalecké posudky

BRATISLAVA 5. apríla 2018 – Keď sa povie znalecký posudok, asi málokomu napadne v prvom momente niečo iné, ako oceňovanie nehnuteľností. Znalecké posudky však nevyužívajú len občania pre účely získania hypotekárneho úveru. Znalci sú odborníci, ktorí splnili prísne kritéria Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky pre zápis do zoznamu znalcov a získanie oprávnenia pre znaleckú činnosť. Tá sa rozdeľuje podľa odborov, napríklad stavebníctvo; poľnohospodárstvo; doprava cestná; ekonomika a riadenie podnikov; atď. a odvetví, ktorými sú napríklad odhad hodnoty nehnuteľností; odhad hodnoty poľnohospodárskej pôdy; oceňovanie a hodnotenie podnikov; odhad hodnoty cestných vozidiel a pod.

Vkladáte do podniku majetok? Obráťte sa na znaleckú organizáciu

Obchodný zákonník umožňuje spoločníkom ako súčasť základného imania spoločnosti peňažné aj nepeňažné vklady. Ak sa jedná o nepeňažný vklad, musí nim byť hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, ktorého hodnotu je možné určiť. Hodnotu vkladu v znaleckom posudku určí znalec so znaleckým oprávnením na daný druh majetku alebo znalecká organizácia, ktorá ohodnocuje rôzne druhy majetku. Pre výber znalca môžete použiť zoznam znalcov členený podľa odborov a odvetví, znalecké organizácie sú zapísané v zozname znaleckých organizácií ako právnické osoby. Ak budete vyhľadávať znalca alebo znaleckú organizáciu prostredníctvom internetu, overte si ich referencie, pôsobnosť, zistite si, ako dlho im vypracovanie znaleckého posudku bude trvať a podobne.

Oceňovanie hnuteľného majetku

Znalecký posudok nepeňažného vkladu musí, okrem jeho opisu, obsahovať aj informáciu akým spôsobom bol vklad oceňovaný a či vkladaný majetok zodpovedá hodnote upísaných akcií, ktoré majú byť splatené nepeňažným vkladom, prípadne hodnote prevzatého záväzku za vklad do spoločnosti (podľa toho, či sa jedná o akciovú spoločnosť alebo s.r.o.).

Z hľadiska odpisovania podľa zákona o dani z príjmov patrí k hmotnému majetku aj hnuteľný majetok, t.j. samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí s obstarávacou cenou vyššou ako 1 700 €, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok. Z hľadiska oceňovania hnuteľného majetku ide najčastejšie o dopravné vozidlá, priemyselné stroje, zariadenia, technické a technologické vybavenia prevádzok a podobne.

Okrem toho je predmetom oceňovania aj drobný majetok v hodnote nižšej ako 1 700 €, napríklad počítače, televízory, tlačiarenské zariadenia atď.

Predaj podniku alebo jeho časti, transformácia, ušlý zisk

Okrem vyššie spomínaného ohodnotenia nepeňažného vkladu, na znalca či znaleckú organizáciu sa môžete obrátiť aj v mnohých iných prípadoch. Čoraz aktuálnejšou je potreba stanoviť výšku ušlého zisku, ktorý si veriteľ uplatňuje z dôvodu nedodržania zmluvného vzťahu. Pri transformáciách, čiže akvizíciách nových podnikov, zlučovaní či splynutí dvoch a viacerých spoločností znalci počítajú hodnotu podnikov, prípadne častí podnikov. Podobne je tomu aj v prípade, keď spoločnosť svoj podnik alebo jeho časť plánuje predať. Vďaka znaleckému posudku získa spoločnosť predstavu o tom, za akú cenu je reálne predaj uskutočniť.

K téme

Pavel Banák z Banchem: Počas pandémie sme zvládli zo dňa na deň trojnásobné zvýšenie výroby Predaj liekov mimo lekární má množstvo otvorených otázok, aj svoje riziká

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.