Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2013 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

1. slovenský superpočítač privíta delegáciu detských študentov

BRATISLAVA 19. augusta – Spoločnosť DATALAN, líder v oblasti IT služieb, prináša aj tento rok študentom Detskej Univerzity Komenského príležitosť nazrieť do sveta špičkových technológií. V spolupráci s Divadlom Aréna a Výpočtovým strediskom Slovenskej akadémie vied organizuje IT workshop, na ktorom sa deti zoznámia s Aurelom, 1. slovenským superpočítačom a jeho predchodcami.

Populárna Detská Univerzita Komenského prináša detským študentom každoročne okrem inšpiratívnych prednášok aj praktické workshopy. V minulom roku patril k najlepšie hodnoteným práve IT workshop, ktorý prilákal množstvo detí aj tento rok. Vo Výpočtovom stredisku SAV sa deti zoznámia so supermoderným Aurelom – 1. slovenským superpočítačom, ktorý patrí medzi TOP 500 najvýkonnejších zariadení na svete. Odborníci im ukážu, ako superpočítač pracuje, čo všetko potrebuje na to, aby podal svetový výkon, a prečo je 3000-krát lepší ako bežný počítač. „Pre deti to bude určite nezabudnuteľný zážitok,“ prezradil Marek Paščák, člen predstavenstva a obchodný riaditeľ spoločnosti DATALAN. „Aurel je 3. najvýkonnejší superpočítač v strednej Európe po Rakúsku a Poľsku. Deti sa dozvedia dôležité informácie o jeho práci a budú si môcť vyskúšať aj vytvorenie vlastnej hry. Nebudú chýbať ani zaujímavosti, napr. že do pamäte Aurela by sa zmestilo súčasne až 3 000 celovečerných filmov v HD kvalite!“

Využitie superpočítača je naozaj široké: vedecké kruhy, univerzitné projekty, výskumy v oblasti farmaceutického priemyslu, astronómie, biochémie, kozmický výskum, výskum materiálov, kvantová fyzika, fyzikálna chémia, biochémia, medicína, virológia, ale aj predpoveď počasia. „Superpočítač sa zúčastňuje projektov, ktorých výsledky sa rýchlo dokážu odzrkadliť aj na kvalite nášho každodenného života,“ uviedol Tomáš Lacko, riaditeľ Výpočtového strediska SAV. „Vďaka jeho výkonu, a zapojeniu kvalitných odborníkov môžeme posunúť vedu, výskum a školstvo na Slovensku o veľký kus vpred.“

Deti čaká aj ukážka programovania s 3D výstupmi, virtuálne zobrazovanie vedeckých výsledkov, či vytvorenie vlastnej hry. Zároveň spoznajú Aurelových predchodcov ako napríklad slovenský paralelný počítač z roku 1987, ktorý mal až 2048 procesorov!

DATALAN je tradičným partnerom Detskej Univerzity Komenského (DUK). Už tretí rok umožňuje deťom získať diplom absolventa aj z pohodlia domova. Na DUK Online sa študuje cez internet, pričom štúdium je určené pre deti vo veku od 9 do 14 rokov, ktoré chcú stráviť prázdniny za počítačom užitočne. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo viac než 220 detí z celého Slovenska. Okrem IT workshopu prináša DATALAN študentom aj príležitosť navštíviť NR SR a vyspovedať poslancov na Hodine otázok, a tiež šancu zapojiť sa do súťaže Hlas ľudu, v ktorej deti inšpirujú výskumníkov a vedcov. Súťaž organizuje o.z. SOVVA v rámci Festivalu vedy a okrem atraktívnych cien môžu deti vyhrať aj týždennú stáž v Slovenskej akadémii vied.

O spoločnosti DATALAN, a.s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 a ISO/IEC 27001:2005.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Dobrá správa pre Slovensko: Ceny stoviek potravín výrazne klesli Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.