Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Liečba kĺbov kmeňovými bunkami už aj na Slovensku

BRATISLAVA 26. januára – Jedna z najmodernejších metód liečby kolenných či bedrových kĺbov súčasnosti – liečba kmeňovými bunkami – je od nového roku dostupná aj pacientom na Slovensku. Podstatou liečby je obnova poškodenej chrupavky v kĺbe pomocou telu vlastných kmeňových buniek. Celá liečba trvá len dve – tri hodiny počas jedného dňa a jej priaznivé účinky potvrdzujú tisícky úspešne liečených pacientov na celom svete, napríklad v Spojených štátoch či v Európe.

Za liečbou kolenných či bedrových kĺbov kmeňovými bunkami už nemusia Slováci cestovať do zahraničia. Túto liečbu zabezpečuje od jesene toho roku Nemocnica Malacky ako jediné zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Pre svoje regeneračné a hojivé schopnosti sa kmeňové bunky stali prevratnou súčasťou liečby mnohých ochorení na svete. Majú schopnosť regenerácie, ale dokážu obnovovať tiež iné poškodené alebo opotrebované bunky, tkanivá, chrupavky, svaly či kosti. Kĺby nie sú výnimkou. Ich potenciál preto využíva najmä ortopédia.

„V liečbe poškodených kolenných a bedrových kĺbov kmeňovými bunkami z tuku sa v zahraničí dosahujú vynikajúce výsledky. To bol dôvod, pre ktorý sme chceli preniesť liečbu aj na Slovensko,“ hovorí chirurg z Nemocnice Malacky MUDr. Milan Hric.

Procedúra sa začína odsatím tuku z brucha, tam sa totiž nachádza najviac tukových buniek. Špeciálnou metódou sa bunky izolujú v sterilných podmienkach a následne sa aplikujú do poškodeného miesta tak, aby pôsobili priamo v mieste poškodenia. „Predstavte si to tak, akoby sa bunky nalepili na zničenú časť, uhniezdili sa tam a postupne začali pôsobiť,“ vysvetľuje MUDr. Hric.

Výrazné zlepšenie boľavých kĺbov pacienti pociťujú už po dvoch týždňoch od aplikácie. Celkový stav poškodenej chrupavky sa zlepšuje spravidla po dvoch mesiacoch. Liečba je tým trvalejšia, čím je aplikovaná v skoršom štádiu poškodenia chrupavky v kĺbe. „Na Slovensku máme v súčasnosti odliečených pacientov, ktorí sú po zákroku viac ako rok, drvivá väčšina z nich cíti subjektívne zlepšenie, ktoré objektívne potvrdila magnetická rezonancia, či röntgen,“ konštatuje odborník.

Liečba je úspešná prioritne pri ľahších poškodeniach kolenného či bedrového kĺbu, teda pri tzv. artróze prvého a druhého stupňa. Pacientom s pokročilou artrózou (s tretím a štvrtým stupňom) kmeňové bunky môžu dočasne zlepšiť stav, alebo oddialiť totálnu výmenu endoprotézy. Môžu ju využiť napríklad pacienti v strednom veku života s opotrebovanými kĺbmi a tiež športovci, ktorí kĺby nadmerne zaťažujú. Nemocnica Malacky spolu s procedúrou odštartovala aj unikátny web www.liecbaklbov.sk, ktorý sa venuje problematike poškodených kĺbov a možnostiam ich liečby komplexne.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Liečba vysokého LDL cholesterolu je vo väčšine prípadov doživotná Odpovede zo srdca – všetko, čo potrebujete vedieť o vysokom krvnom tlaku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.