

Najlepšie sci-fi dekády? Deti času ukazujú budúcnosť ľudstva, ktorá vás zaskočí
15.7.2025 – Víťaz ceny Arthur C. Clarke Award, prekladateľ biologickej vedy do literárneho jazyka a autor, ktorý netlačí na pílu, ale núti čitateľa premýšľať.
Adrian Tchaikovsky vytvoril vo svojom románe Deti času komplexný svet, kde dominantou nie je človek, ale… evolučne vyspelé pavúky.
Komu patrí nová Zem?
Našu planétu sme premenili na nočnú moru. Tí, ktorí prežili, odlietajú zo Zeme v zúfalom úsilí nájsť si nový domov. Po stopách predkov sa dostanú až k najväčšiemu pokladu minulosti – teraformovanému svetu, pripravenému prijať ľudský život. Vysnívaný raj je však iný, ako sa na prvý pohľad zdá.
Blížiaci sa stret dvoch civilizácií otestuje hranice ich vlastného prežitia. Na miestach, kde je osud ľudstva zamotaný v tenkých vláknach času, hľadá vedecký tím odpoveď na otázku: Kto sú skutoční dedičia novej Zeme?
Vypočujte si knižný podcast s prof. Jurajom Malíčkom o knihe Deti času:
Deti času si vyslúžili množstvo prestížnych ocenení, medzi nimi aj Arthur C. Clarke Award za najlepšie sci-fi roka 2016. Kritici oceňujú vedeckú presnosť, detailnú prácu s evolúciou, ako aj schopnosť autora vytvoriť empatiu k tvorom, ktoré by väčšina z nás radšej zabila topánkou.
Mimochodom, Adrian Tchaikovsky má vzdelanie v zoológii a práve to sa výrazne premieta do štruktúry príbehu. Vytvorenie civilizácie inteligentných pavúkov je podložené reálnymi poznatkami o hmyze, správaní, sociálnej organizácii či vývoji.
V pôvodnom návrhu mali byť hlavnými postavami práve geneticky upravení primáti, ale autor sa napokon rozhodol pre nečakaný zvrat – pavúky – a dnes priznáva, že to bolo najlepšie rozhodnutie v jeho kariére.
Vypočujte si úryvok.
Číta Peter Sklár:
Z anglického originálu The Children of Time (Pan Books an imprint of Pan Macmillan, London, 2015) preložil Michal Jedinák.
Milan Buno, knižný publicista
Informačný servis